Grecja/ Ponad 300 bomb z II wojny światowej znaleziono w Eliniko pod Atenami

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Aż 314 bomb z czasów II wojny światowej znaleziono podczas robót w mieście Eliniko w aglomeracji ateńskiej - poinformowały miejscowe władze. Ładunki znajdowały się na głębokości dwóch metrów, m.in. pod częścią obiektów zbudowanych na igrzyska olimpijskie w 2004 roku.

Portal eKathimerini napisał, że skład amunicji produkcji niemieckiej znaleziono pod byłym klubem, przedszkolami i obiektami sportowymi zbudowanymi z okazji Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku.

"Na szczęście nie doszło do wybuchów ani żadnych (innych) wypadków. To zaskakujące, że całe lotnisko i wiele obiektów miejskich oraz lotniczych działało na takim polu minowym" - podkreślił Jannis Konstantatos, stojący na czele władz gminy Eliniko-Arjirupoli.

Utylizację ładunków zlecono saperom.

W Eliniko znajdowało się ateńskie lotnisko międzynarodowe Hellinikon, które otwarto w 1938 r. Niemieckie wojsko wykorzystywało je do swoich misji w Grecji - podkreśla portal Greek Reporter. Na terenie dawnego portu lotniczego zbudowano kompleks olimpijski przed igrzyskami w 2004 r.

Ładunki znaleziono podczas prac nad dużym projektem Hellinikon, który ma obejmować m.in. park, luksusowe rezydencje, hotele, kasyno, przystań i najwyższe budynki w kraju.

Z Aten Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/SARAH YENESEL 10.07.2024

    USA/ Szkielet stegozaura sprzedany na aukcji za blisko 45 mln dol.

  • Fot. Adobe Stock

    Kilkumilimetrowe fale na węglowodorowych morzach na Tytanie, księżycu Saturna

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera