Rozpoczął się "Tydzień Architektury" organizowany w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Rozpoczynający się w poniedziałek "Tydzień Architektury" jest siedemnastym z organizowanych w Katowicach i okolicznych miastach "50 tygodni w Mieście Nauki". Tygodnie tematyczne, poświęcone ważnym społecznie zagadnieniom, są częścią obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Obchody EMNK 2024 podzielono na grupy programowe. Oprócz 50 tygodni w Mieście Nauki są to: Miasto–Region–Akademia, program młodych Miasta Nauki, program edukacyjny Nauczyciele-Nauczycielom i program wydarzeń specjalnych. Najbardziej widoczne w przestrzeni publicznej są wydarzenia 50 tygodni w Mieście Nauki.

Cykl ten otworzył w styczniu "Tydzień zimna", kolejne tygodnie dotyczyły skarbów, rysunków, sztucznej inteligencji, gór czy miłości. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni konsorcjum, zapewniając program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych i rozrywkowych.

Za rozpoczęty w poniedziałek "Tydzień Architektury" odpowiada Politechnika Śląska. Podczas tygodnia organizowane będą pokazy, warsztaty dla dzieci, młodzieży, studentów oraz dorosłych i spektakle.

W poniedziałek organizatorzy przygotowali praktyczne warsztaty z ceramiki i szkła. Uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się podstawowych technik pracy z tymi materiałami. Wydarzenie poprowadzi dr Krzysztof Groń.

Od wtorku do środy organizowana będzie gra towarzyska, rodzinna i terapeutyczna "Otwarcie być sobą", którą oprowadzi Małgorzata Pękala wraz z projektantką gry Fundacją Otwarty Krąg i Dottka.

Także we wtorek odbędzie się pokaz nowoczesnych technologii kosmicznych między innymi kasku do mieszanej rzeczywistości, który może znaleźć zastosowanie w przyszłych eksploracjach kosmosu.

Od 1-3 maja odbędzie się spotkania poświęcone prezentacji nowych projektów ławek miejskich, które mają na celu łączenie funkcjonalności z nowoczesnym designem. Projekty są wynikiem współpracy między naukowcami a projektantami miejskimi, mając na uwadze komfort i estetykę przestrzeni publicznych.

W sobotę zaplanowano wydarzenie artystyczno-fotograficzne, podczas którego uczestnicy stworzą żywy obraz na rynku Katowic. Celem jest nie tylko uwiecznienie tego momentu na zdjęciach, ale również promowanie Katowic jako miasta skupiającego się na rozwoju nauki i edukacji.

Ostatniego dnia, w niedzielę, zorganizowane zostaną warsztaty ceramiki i szkła. Skierowane są do osób w każdym wieku, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych.

Ponadto przez cały tydzień otwarta będzie wystawa, która prezentuje dzieła artystów z różnych krajów, w tym z USA, Kanady, Costa Rica, Indii, Mongolii, Togo, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Czech i Polski, ukazując różnorodność kulturową i artystyczną na świecie.

Szczegółowy harmonogram "Tygodnia Architektury" znajduje się na stronie internetowej: https://program.miastonauki.pl/tydzien-architektury (PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ze Strzyżowa na Księżyc - historia polskiego konstruktora łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzyli aplikację dla najmłodszych z cukrzycą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera