Małopolskie/ Najwyższe rodzime drzewo w Polsce to jodła pospolita rosnąca w Pieninach

08.10.2022 Jesienny krajobraz, Przełom Dunajca w Pieninach. PAP/Grzegorz Momot
08.10.2022 Jesienny krajobraz, Przełom Dunajca w Pieninach. PAP/Grzegorz Momot

Jodła pospolita rosnąca w Pienińskim Parku Narodowym jest najwyższym rodzimym drzewem polskim. Jej wysokość wynosi 55,86 m – wynika z badań opublikowanych przez Katedrę Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Badania przeprowadził zespół w składzie: dr hab. inż. Jan Bodziarczyk, prof. URK (Wydział Leśny w Krakowie, Katedra Bioróżnorodności Leśnej), mgr inż. Marcin Broźny (Pieniński Park Narodowy), mgr Łukasz Wilk (Instytut Botaniki PAN w Krakowie) oraz Przemysław Wilk.

Jak przekazała Katedra Bioróżnorodności Leśnej UR na swoim profilu w mediach społecznościowych, inspiracją do poszukiwań najwyższych drzew w Pienińskim Parku Narodowym były wcześniejsze dane uzyskane z lidaru lotniczego i analizy przeprowadzone przez Łukasza Wilka.

Członkowie zespołu w ramach badań na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego odnaleźli i pomierzyli najwyższą jodłę w Polsce, która jest również najwyższym spośród rodzimych gatunków drzew. Wysokość jodły wynosi 55,86 m (pomiar wykonano tachimetrem), a obwód pnia na wysokości pierśnicy 328 cm. Podczas tych samych badań odnaleziono ponad 20 jodeł, które przekroczyły 50 m wysokości.

Zgodnie z zapowiedziami w najbliższym tomie serii monograficznej „Pieniny-Przyroda i Człowiek” ukaże się publikacja „Pieniński Park Narodowy ostoją najwyższych jodeł w Polsce”, w której znajdzie się więcej szczegółów, również metodycznych dotyczących przeprowadzonych badań.

Zgodnie z pomiarami wykonanymi w 2021 r. najwyższym w ogóle drzewem w Polsce jest daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii), mająca ok. 120 lat, której wysokość wynosi 59,40 m. Rośnie ona na terenie Nadleśnictwa Bardo (RDLP we Wrocławiu). Daglezja jest uznawana w Polsce za zadomowiony gatunek obcy.(PAP)

rgr/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.07.2023. PAP/Adam Warżawa

    W kąpieliskach trwa "sezon" na sinice. Naukowcy: ich toksyny mogą być groźne dla zdrowia

  •  Wyschnięte dno Morza Aralskiego. Fot. Małgorzata Suska-Malawska.

    Polscy naukowcy pomogą w odbudowie ekosystemów w miejscu wyschniętego Morza Aralskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera