Kaszaloty mają bardziej złożony język komunikacji niż wcześniej sądzono

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Kaszaloty potrafią łączyć i modulować różne dźwięki, tworząc w ten sposób złożone odgłosy budzące skojarzenia z ludzkim językiem. Wyniki badań zostały opublikowane w Nature Communications.

U zwierząt społecznych komunikacja pomaga podejmować decyzje grupowe i koordynować wspólne zadania – takie jak zdobywanie pożywienia i wychowywanie młodych. Kaszaloty to towarzyskie ssaki, które komunikują się ze sobą za pomocą sekwencji "kliknięć". Chociaż wcześniej wykazano, że za pomocą niektórych "kliknięć" zwierzęta te wyrażają swoją tożsamość, naukowcy nie potrafili ustalić niczego więcej na temat ich systemu porozumiewania się.

Zespół amerykańskich i kanadyjskich naukowców przyjrzał się danym z projektu Dominica Sperm Whale – największego repozytorium danych na temat kaszalotów.

Badacze przeanalizowali nagrania około 60 różnych waleni z rodziny kaszalotów z terenów wschodnich Karaibów i wykorzystali je do zdefiniowania „alfabetu fonetycznego kaszalota”.

Odkryli, że system komunikacji kaszalotów ma postać kombinacji kliknięć. Jest też bardziej złożony i ma większą zdolność przenoszenia informacji, niż wcześniej sądzono. Stwierdzono, że kombinacja i struktura wytworzonych sekwencji kliknięć zależy od „kontekstu konwersacji” poszczególnych osobników. Autorzy badania zauważyli też, że zwierzęta potrafią łączyć i modulować różne kliknięcia i rytmy, tworząc złożone wokalizacje, podobne do języka ludzkiego.

Chociaż funkcja i znaczenie kombinacji kliknięć są nadal nieznane, autorzy podejrzewają, że działają one na wzór języka komunikacji, który ma potencjał przekazywania znacznej ilości informacji.

Więcej informacji w materiale źródłowym.  (PAP).

Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Kosmiczny obłok mógł zmienić klimat na Ziemi 2 miliony lat temu

  • Adobe Stock

    Nature: astronautki są bardziej odporne na loty w kosmos niż astronauci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera