Prof. Krzysztof Pomian doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Historyk i filozof prof. Krzysztof Pomian otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w piątek w Dworze Artusa w Gdańsku w trakcie uroczystego posiedzenia Senatu uczelni.

Tytuł doktora honoris causa gdańskiej uczelni został przyznany prof. Pomianowi "za odważne podążanie nieprzetartymi ścieżkami wiedzy i poszukiwanie prawdy, za wyznaczanie nowych obszarów badawczych, za wkład w rozwój globalnej humanistyki oraz za badania nad dziejami muzealnictwa światowego". Jednogłośną decyzję w sprawie nadania tytułu w marcu br. podjął Senat UG na wniosek Rady Wydziału Historycznego.

W piątek laudację wygłosiła prof. Małgorzata Omilanowska, która podkreśliła, że "bibliografia jego publikacji, przetłumaczonych na ponad 20 języków, obejmuje ponad tysiąc pozycji, a istotą jego osiągnięć naukowych jest ich wielowymiarowość, inter- i transdyscyplinarność". Oceniła, że "suma wiedzy, doświadczeń, przemyśleń i refleksji, które Krzysztof Pomian potrafił przełożyć na setki artykułów, tysiące stron książek i tysiące godzin wykładów, uczyniła zeń bodaj najbardziej znanego na świecie polskiego uczonego-humanistę".

W laudacji przypomniała twórczość profesora oraz jego związki z Gdańskiem. "Profesor zaangażował się w przygotowywanie aplikacji Gdańska do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Przez wiele lat wspierał swą wiedzą konstruowanie wystawy stałej Muzeum II Wojny Światowej jako członek Kolegium Programowego. W latach 2008-2016 był członkiem jury nagrody literackiej +Europejski Poeta Wolności+ i regularnie przyjeżdżał do Gdańska" - przypomniała prof. Omilanowska.

Rektor uczelni prof. Piotr Stepnowski zaznaczył, że przyznanie tytułu doktora honoris causa profesorowi Pomianowi jest wyrazem uznania, dla jego wybitnych osiągnięć naukowych i edukacyjnych, a także potwierdzeniem, że Uniwersytet Gdański pozostaje ważnym ośrodkiem myśli historycznej w Polsce, w Europie i na całym świecie. "Mam dziś zaszczyt i honor zaprosić pana profesora do naszej rodziny i prosić, by zechciał wraz z nami współtworzyć piękną historię największej wspólnoty akademickiej na Pomorzu – wspólnoty Uniwersytetu Gdańskiego" - dodał rektor.

Prof. Pomian podziękował za przyznanie mu "najwyższego wyróżnienia, jakie może spotkać nauczyciela akademickiego i pracownika naukowego".

Krzysztof Pomian, urodził się w Warszawie w 1934 r. Studiował (1952-57), doktoryzował się (luty 1965) i habilitował (maj 1968) na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Usunięty w 1966 r. z PZPR, a w 1968 r. ze stanowiska adiunkta w Katedrze Historii Filozofii Nowożytnej z powodu publicznej krytyki linii politycznej władz, pracował w Dziale Rękopisów Biblioteki Narodowej (1969-1972). W 1973 r wyjechał do Francji, do Centre national de la recherche scientifique (CNRS), gdzie w 1984 został profesorem (directeur de recherche); równolegle wykładał w l’Ecole des hautes études en sciences sociales (EHESS), w Ecole du Louvre, na Uniwersytecie Genewskim i w innych uczelniach.

W latach 1999/2000 – 2005/6 był profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK). Obecnie jest zasłużonym profesorem (directeur de recherche émérite) w CNRS i emerytowanym profesorem UMK.

Prof. Pomian jako filozof, interesuje się przede wszystkim problematyką poznania. Jako historyk, zajmuje się historią kultury europejskiej, zwłaszcza historią wiedzy historycznej oraz kolekcji i muzeów we Francji i we Włoszech.

Pisane po polsku, a od 1973 r. przeważnie po francusku, jego książki i artykuły były tłumaczone m. in. na angielski, arabski, bułgarski, czeski, hiszpański, holenderski, japoński, niemiecki, portugalski, słoweński, ukraiński i włoski.(PAP)

Piotr Mirowicz

pm/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera