FNP ogłosiła listę stu najzdolniejszych polskich naukowców

Fot. materiały prasowe FNP
Fot. materiały prasowe FNP

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała 100 stypendiów w ramach programu START dla młodych naukowców przed trzydziestką. Nagrodzeni otrzymają po 30 tys. zł. Stypendia zostały przyznane po raz 32.

Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci i laureatki programu START w edycji 2024 otrzymają roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel - poinformowała FNP w piątkowym komunikacie.

Setka nagrodzonych w tym roku badaczy i badaczek (pełna lista nagrodzonych - https://www.fnp.org.pl/laureaci-start-2024/) została wybrana z grona 641 kandydatów i kandydatek. 34 proc. wszystkich nagrodzonych posiada stopień doktora (w Polsce przeciętny wiek uzyskiwania doktoratu wynosi około 35 lat). Łączna kwota przeznaczona przez FNP na stypendia to ponad 3 mln zł.

Stypendyści programu START są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniany jest ich dorobek naukowy.

Wśród nagrodzonych w tym roku najwięcej badaczy i badaczek reprezentuje nauki biologiczne, medyczne i nauki o Ziemi - 30 stypendiów. Nagrodzeni reprezentują Uniwersytet Warszawski (16 stypendystów), Politechnikę Wrocławską (13 stypendystów), Uniwersytet Jagielloński (11 stypendystów).

Od 2009 r. Fundacja przyznaje również wyróżnienia kandydatom i kandydatkom, których osiągnięcia badawcze zostały ocenione przez recenzentów konkursu jako wybitne. Stypendia tych osób wynoszą 38 tys. zł. W tym roku otrzymali je: Elżbieta Wątor z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, Justyna Kocik-Król z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Erwin Wojtczak z Politechniki Gdańskiej i Michał Nowakowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W ramach programu START przyznawane jest również Stypendium im. Barbary Skargi. Może je otrzymać osoba, której badania wyróżniają się odważnym przekraczaniem granic pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, otwierają nowe perspektywy badawcze i tworzą nowe wartości w nauce. Tegoroczną laureatką została Anna Dobrowolska z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Od roku 2015 r. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w programie START przyznaje wyróżnienie im. prof. Adama Sobiczewskiego. Może je otrzymać laureat prowadzący badania naukowe w dziedzinie matematyki, fizyki teoretycznej bądź astronomii. Ponadto głównym kryterium wyróżnienia jest wyjątkowo wysoka jakość dorobku naukowego kandydata. W tym roku otrzymał je Piotr Ostropolski-Nalewaja z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

W tym roku zostało przyznane również stypendium im. prof. Wacława Szybalskiego, które otrzymać może wybitny młody naukowiec prowadzący badania w dziedzinach nauki uprawianych przez Fundatora, czyli biotechnologii, genetyce lub biologii molekularnej. Stypendium otrzymał mgr Piotr Włodzimierz z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie.

Wszystkie tegoroczne stypendia zostaną sfinansowane z trzech źródeł: budżetu FNP, funduszy prywatnych darczyńców i z wpłat 1,5 proc. podatku dochodowego.

Nabór wniosków do kolejnej edycji konkursu START rozpocznie się jesienią br.

Więcej informacji na stronie internetowej.  (PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera