Uczelnie i instytucje

Wiceminister Szeptycki: umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego jest rzeczą niezbędną

Warszawa, 22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki. PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki. PAP/Leszek Szymański

Umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego jest rzeczą niezbędną. Żeby osiągać jak najlepsze wyniki w sferze nauki i oświaty, potrzebujemy współpracy – mówił w poniedziałek w Gdańsku podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki.

W poniedziałek w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczął się I Kongres Umiędzynarodowienia, poświęcony szkolnictwu wyższemu. Jak przekonują organizatorzy, wydarzenie otwiera szeroką debatę ze środowiskiem akademickim na temat tego, jak mądrze pokierować internacjonalizacją kształcenia na polskich uczelniach.

Obecna na wydarzeniu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys podkreśliła, że "umiędzynarodowienie polskiej edukacji wyższej to temat, który wszystkim leży na sercu".

"W perspektywie MSZ istotna jest kwestia jakości tego procesu i zadbanie o to, żeby do Polski trafiały osoby, które rzeczywiście chcą tutaj studiować" - stwierdziła.

"Jesteśmy w tej chwili w realiach dyskusji, którą opinia publiczna nazwała jako +afera wizowa+. Jednym z jej elementów był niekontrolowany napływ migrantów do Polski, w tym osób, które udawały studentów. Nie ukrywam, że z polskiego punktu widzenia jesteśmy zainteresowani tym, żeby procesowi umiędzynarodowienia polskich uczelni wyższych towarzyszyło też to, że osoby, które przyjeżdżają do Polski studiować, faktycznie studia podejmowały, a nie traktowały schengeńskiej wizy, jako środka swobodnego przemieszczania się po terytorium Rzeczpospolitej" – dodała wiceminister.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki zaznaczył, że umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego jest rzeczą niezbędną.

"Żeby osiągać jak najlepsze wyniki w sferze nauki i oświaty, potrzebujemy współpracy. Potrzebujemy przyciągać zagranicznych wykładowców, wysyłać naszych studentów do innych ośrodków badawczych, ale również przyjmować studentów i doktorantów z innych krajów. To pozwala rozwijać naszą naukę i szkolnictwo wyższe, ale również buduje pozycję naszego kraju jako ośrodka akademickiego i przyczynia się do budowy jego wizerunku +soft power+ na arenie międzynarodowej" - mówił.

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała wskazał, że Kongres Umiędzynarodowienia jest bardzo ważnym wydarzeniem.

"Dla szkolnictwa wyższego i dla nauki umiędzynarodowienie jest czymś właściwie naturalnym, ponieważ nauka, z natury swojej rzeczy, poszukuje prawdy, a prawda jest uniwersalna i nie ma narodowości, ani orientacji politycznej. Ta prawda musi być poszukiwana globalnie" – stwierdził.

Organizatorami I Kongresu Umiędzynarodowienia są Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA), International Relations Offices Forum (IROs Forum) oraz Gdański Uniwersytet Medyczny.(PAP)

Nauka w Polsce, Dariusz Sokolnik

dsok/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Lekarski, psychologia, finanse i rachunkowość oraz informatyka - najpopularniejszymi kierunkami na studia

  • 11.06.2024. Biblioteka Politechniki Rzeszowskiej w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Rzeszów/ Lotnictwo i kosmonautyka, kryminologia, kierunek lekarski to najpopularniejsze kierunki studiów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera