Zielona Góra/ Polski astronauta Sławosz Uznański odwiedził Park Technologii Kosmicznych

10.03.2024 PAP/Michał Meissner
10.03.2024 PAP/Michał Meissner

W Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze odbyła się konferencja prasowa z udziałem Sławosza Uznańskiego. Astronauci lecą w kosmos do pracy. Czas jest zaplanowany do każdych pięciu minut – powiedział w poniedziałek.

Astronauta Sławosz Uznański swoje przygotowania do lotu w kosmos zaczął 1 września 2023 roku. Wtedy rozpoczął pracę w Europejskiej Agenci Kosmicznej. "Ruszyły moje przygotowania praktyczne, fizyczne oraz teoretyczne. Czekam na większą część szkolenia, która jest jeszcze przede mną" – poinformował.

Przed miesiącem odbył loty, które są przygotowaniami do przebywania w stanie nieważkości w przestrzeni kosmicznej. Przed nim szkolenia w Europie, Japonii oraz w USA z NASA i firmą SpaceX. "To dla mnie duża dawka niepewności i ekscytacja. Nie mogę się doczekać kolejnych elementów szkolenia" – wyjawił polski astronauta.

Uznański najlepiej czuje się w swojej dziedzinie budowy systemów kosmicznych oraz ich eksploatacji bezpośrednio w kosmosie. Urodził się, 12 kwietnia, w Dzień Kosmonauty, ale dopiero po studiach, pisząc doktorat związał się z tą dziedziną.

W czasie selekcji było ponad 22 tys. kandydatów do lotu w kosmos. Podczas rekrutacji zostało wybranych 17 osób przez Europejską Agencję Kosmiczną. To oni polecą. "Każda minuta na orbicie jest niezwykle cenna. Astronauci lecą w kosmos do pracy. Czas jest zaplanowany do każdych pięciu minut" – wyjaśnił Uznański.

Astronauta wspomniał Mirosława Hermaszewskiego. "Bardzo cenie sobie spotkanie z generałem Hermaszewskim. Wspierał mnie w trakcie selekcji. Był pierwszą osoba, która do mnie zadzwoniła z gratulacjami po wyborze" – powiedział.

Astronauta chwalił Park Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze. "Laboratoria z dostępem do technologii są niesamowicie ważne. To tak startują niektóre firmy z budowaniem swojej technologii" – podkreślił Uznański.

"Wizyta pokazuje Zieloną Górę na mapie nauki i rozwoju. Park Technologii Kosmicznych jest wyzwaniem i zachętą do pozostania osób w mieście wybitnych, absolwentów Uniwersytety Zielonogórskiego, specjalistów i fachowców" – stwierdził Marcin Pabierowski, prezydent Zielonej Góry, uczestniczący w spotkaniu.

Miasto chce wzmocnić pozycję Parku, doposażyć oraz postawić na badania i rozwój technologii. "Mówimy o kryptografii, medycynie kosmicznej czy nawigacji. Ta branża jest bardzo szeroka i rozwojowa" – zaznaczył.

Włodarz Zielonej Góry podkreślił, że stawia na miasto nowoczesne i rozwinięte naukowo, które będzie konkurowało z innymi miastami nie tylko w Polsce, ale również w Europie. "Symboliczna wizyta pana Sławosza to nowy etap w rozwoju Zielonej Góry" – dodał Pabierowski.(PAP)

pij/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Politechnika Warszawska

    W Józefosławiu pod Warszawą powstało pole do testowania łazików marsjańskich

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert technologii kosmicznych: prawdopodobnie 13. człowiekiem na Księżycu będzie kobieta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera