Szczepienie przeciw COVID-19 może przedłużać życie pacjentów z niewydolnością serca

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pacjenci z niewydolnością serca, którzy zostali zaszczepieni przeciw COVID-19, mają o 82 proc. niższe ryzyko zgonu, niż osoby niezaszczepione - wynika z badania, które zaprezentowano w Lizbonie na kongresie naukowym dotyczącym niewydolności serca.

Kongres naukowy Heart Failure 2024 jest organizowany przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) w dniach 11-14 maja w Lizbonie (https://www.escardio.org/Congresses-Events/Heart-Failure).

Wcześniejsze badania wykazały, iż szczepionki przeciw COVID-19 są bezpieczne i skuteczne u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym z niewydolnością serca. Co więcej, osoby z tymi schorzeniami często gorzej przechodzą COVID-19 i mają więcej powikłań z jego powodu.

Zespół naukowców, którym kierował dr Kyeong-Hyeon Chun z National Health Insurance Service Ilsan Hospital w Goyang w Korei Południowej, wykorzystał bazę danych koreańskiego narodowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych do sprawdzenia zależności między szczepieniem przeciw COVID-19 a długością przeżycia pacjentów z niewydolnością serca. Baza danych, z której czerpano informacje, obejmuje niemal wszystkich mieszkańców Korei Południowej.

W analizie uwzględniono 651 127 dorosłych pacjentów z niewydolnością serca. Średnia ich wieku wyniosła 69,5 lat. W grupie tej 83 proc. osób zaliczono do zaszczepionych, ponieważ przyjęły one minimum dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19. Pozostałe 17 proc. stanowiły osoby opisane jako niezaszczepione, czyli takie, które przyjęły jedną dawkę szczepionki lub wcale się nie szczepiły.

Następnie porównano pacjentów zaszczepionych (73.559) i niezaszczepionych (73.559) dobranych pod względem wieku, płci, innych chorób, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, zarobków oraz miejsca zamieszkania.

W ciągu kolejnych sześciu miesięcy pacjenci zaszczepieni przeciw COVID-19 mieli o 82 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu różnych przyczyn, o 47 proc. niższe ryzyko hospitalizacji z powodu niewydolności serca i o 13 proc. niższe ryzyko zachorowania na COVID-19, w porównaniu z grupą niezaszczepioną.

Gdy pod uwagę wzięto wyłącznie powikłania sercowo-naczyniowe, okazało się, że pacjenci zaszczepieni mieli istotnie mniejsze ryzyko udaru mózgu, zawału serca, zapalenia mięśnia sercowego/zapalenia osierdzia oraz żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, w porównaniu z osobami niezaszczepionymi.

Jak ocenił dr Chun, jest to pierwsza analiza, która wykazała wyraźne korzyści ze szczepienia przeciw COVID-19 pacjentów z niewydolnością serca. "To badanie dostarcza silnych dowodów przemawiających za szczepieniem przeciw COVID-19 osób z niewydolnością serca" – powiedział.

Badacz zastrzegł jednocześnie, że może to nie odnosić się do wszystkich pacjentów z tą dolegliwością. Ryzyko związane ze szczepieniem należy rozważyć zwłaszcza u chorych w niestabilnym stanie.

Na niewydolność serca cierpią na świecie – zgodnie ze statystykami - ponad 64 mln ludzi. W Polsce liczba ta wynosi 1,2 mln, wynika z najnowszego raportu pt. "Heart failure care in the Central and Eastern Europe and Baltic region: status, barriers, and routes to improvement", którego współautorami są polscy specjaliści.

O niewydolności serca mówimy, gdy mięsień sercowy staje się niezdolny do prawidłowej pracy i pompowania odpowiedniej ilości krwi do narządów organizmu. W efekcie dociera do nich za mało tlenu, co zaburza ich funkcjonowanie.

Paradoksalnie wzrost liczby pacjentów z tą dolegliwością jest efektem coraz skuteczniejszego leczenia chorób układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, zawał serca). Dzięki temu coraz więcej osób z tymi schorzeniami przeżywa więcej lat, jednak ich serce staje się coraz mniej wydolne.

Najnowsze wyniki są o tyle istotne, że śmiertelność pacjentów z niewydolnością serca jest wyższa niż w niektórych nowotworach i wynosi 50 proc. w ciągu pięciu lat.(PAP)

jjj/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Cyfrowa rzeczywistość pomoże w treningach astronautów ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Wieloryby się skurczyły

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera