Kraków/ Cztery superkomputery z AGH na światowej liście TOP500

Fot. materiały prasowe AGH
Fot. materiały prasowe AGH

Cztery superkomputery pracujące w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie znalazły się w tegorocznym światowym rankingu TOP500 Superkomputerów. Helios GPU - jednocześnie najszybsza tego typu maszyna w Polsce – zajmuje 55. miejsce, Athena – 177., Helios CPU – 305., zaś Ares – 444. miejsce.

Najszybszym superkomputerem na świecie po raz kolejny został Frontier, zainstalowany w Oak Ridge National Laboratory (ORNL) w Stanach Zjednoczonych. W pierwszej 500 znalazło się w sumie osiem urządzeń z Polski, w tym cztery zainstalowane w krakowskiej AGH.

Listę TOP500 ogłoszono podczas branżowej konferencji odbywającej się w tym tygodniu w Hamburgu.

Jak przekazała we wtorek rzeczniczka uczelni Anna Muszyńska, wszystkie sklasyfikowane maszyny pracują w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH, co oznacza, że po raz pierwszy w historii polskiej informatyki cztery superkomputery z jednego ośrodka znalazły się na prestiżowej liście TOP500.

Najszybszą maszyną obliczeniową w Polsce oficjalnie uznany został Helios. Ponadto ta sama maszyna zajęła trzecie miejsce na liście Green500 - najefektywniejszych energetycznie superkomputerów. Dotychczas żaden polski system nie uplasował się tak wysoko.

Przedstawicielka AGH wyjaśniła, że w obecnej edycji listy Helios znajduje się na dwóch pozycjach. Partycja GPU Heliosa ulokowała się na 55. miejscu, zaś partycja CPU na 305. „Podział na dwie osobne pozycje jest spowodowany chęcią zaprezentowania pełni możliwości każdej z partycji obliczeniowych dzięki wykorzystaniu specjalnie zoptymalizowanych wersji benchmarków, powstałych jako efekt współpracy ekspertów Cyfronetu z HPE, NVIDIĄ i AMD” - wyjaśniła rzeczniczka.

Helios posiada 35 PFLOPS teoretycznej mocy obliczeniowej, ponad 108 tysięcy rdzeni obliczeniowych, 460 TB pamięci operacyjnej i 18 PB pojemności systemów dyskowych, które łącznie oferują wydajność niemal 2 TB/s.

Według przedstawicielki AGH moc obliczeniowa Heliosa odpowiada prędkości ok. 50 tysięcy współczesnych laptopów, czyli mocy obliczeniowej całkiem dużego miasta.

Instalacja superkomputera zakończyła się w grudniu 2023 roku w wyniku prac realizowanych w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Superkomputer został zbudowany według projektu Cyfronetu przez Hewlett-Packard Enterprise w oparciu o platformę HPE Cray EX4000 i składa się z trzech partycji obliczeniowych: CPU wyposażonej w 75.264 rdzeni obliczeniowych AMD Zen4 oraz 200 TB pamięci operacyjnej DDR5; GPU wyposażonej w 440 superczipów NVIDIA Grace Hopper GH200 oraz INT dla pracy interaktywnej, wyposażonej w 24 akceleratory NVIDIA H100 i szybką lokalną pamięć NVMe. Wszystkie komponenty superkomputera połączone są ze sobą siecią Slingshoto prędkości 200 Gb/s.

Platforma HPE Cray EX4000, w oparciu o którą zbudowano Heliosa – wskazała przedstawicielka AGH - jest także używana w budowie najszybszych superkomputerów na świecie (Frontier) oraz w Europie (LUMI).

Superkomputery – zaznaczyła Muszyńska - umożliwiają wykonanie w ciągu kilku godzin lub dni obliczeń, które przy użyciu pojedynczych komputerów zajęłyby wiele lat. Zgodnie z planami Helios będzie realizował rocznie kilkaset projektów badawczych dla naukowców z całej Polski, m.in. z zakresu chemii, fizyki, inżynierii materiałowej, energetyki, medycyny, biologii oraz sztucznej inteligencji. Jego moc obliczeniowa może zostać wykorzystana także komercyjnie przez gospodarkę.

„Ogromnym sukcesem jest otrzymanie wyniku pomiaru efektywności energetycznej partycji GPU Heliosa, który ulokował ją na trzecim miejscu listy Green500. Jednocześnie warto zauważyć, że systemy z Niemiec i Wielkiej Brytanii na pozycjach poprzedzających polski superkomputer są od niego znacznie mniejsze. Oznacza to, że Helios jest najbardziej efektywnym energetycznie superkomputerem z pierwszej setki listy TOP500” - wskazała rzeczniczka AGH.(PAP)

rgr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: roboty trzeba nauczyć zasad fizyki rządzących światem

  • Fot. Adobe Stock

    Powstał program do sprawdzania, czy rozmawialiśmy online z prawdziwą osobą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera