Historia i kultura

Naukowe obchody 900-lecia chrztu Pomorza

Wolin. Fot. Adobe Stock
Wolin. Fot. Adobe Stock

Historycy i archeologowie z północnej i środkowej Europy spotkają się w czerwcu, aby omówić tematy związane z chrystianizacją krajów nadbałtyckich w czasie średniowiecza. Konferencja „Chrzest Pomorza” odbędzie się w 900-lecie misji św. Ottona z Bambergu na Pomorzu. Wydarzenie zaplanowane jest między 17 a 19 czerwca w Wolinie i Kamieniu Pomorskim.

W 2024 r. przypada 900. rocznica pierwszej z dwóch misji chrystianizacyjnych na Pomorzu. Miały one miejsce w latach 1124-1125 i 1128, a prowadził je Otton z Bambergu (później obwołany świętym) przy wsparciu Bolesława Krzywoustego.

W 900-lecie tych misji w Wolinie oraz Kamieniu Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) w ramach VII Wolińskich Spotkań Mediewistycznych odbędzie się konferencja “Chrzest Pomorza”. wydarzenie organizowane jest przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN we współpracy z Gminą Wolin, Gminą Kamień Pomorski oraz Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie.

Chrzest Pomorza dokonał się dzięki ścisłej współpracy: władcy Polski, podległego mu księcia pomorskiego oraz biskupstwa w Bambergu, które miało już na koncie misje chrystianizacyjne na Słowiańszczyźnie. Patronat nad misją pomorską w latach 1124-1125 objęło papiestwo, a jej efekt odbił się szerokim echem w ówczesnym świecie.

W Wolinie w 1140 r. na mocy bulli papieskiej Innocentego II zostało założone biskupstwo pomorskie, zaś Otton z Bambergu w trakcie swych misji założył w tym mieście nim dwa kościoły, co podkreślało znaczenie aglomeracji. “Miasto we wcześniejszym okresie było znanym ośrodkiem religii pogańskiej, co sprawia, że jest ono idealnym przedmiotem badań zmiany mentalności wraz z przybyciem chrześcijaństwa” - informują organizatorzy konferencji w przesłanym PAP komunikacie.

Dla historii chrystianizacji Pomorza rolę odegrał Kamień Pomorski, ponieważ to tutaj zostało przeniesione biskupstwo pomorskie z Wolina. Oznaczało to upadek Wolina, a Kamień stał się stolicą rodzącego się Księstwa Zachodniopomorskiego i siedzibą księcia. Do dziś w Kamieniu zachowana jest Konkatedra Najświętszej Marii Panny, św. Jana Chrzciciela i św. Faustyna biskupa w Kamieniu Pomorskim, której najstarsze elementy sięgają XII wieku.

Przypadające w 2024 r. dziewięćsetlecie „Chrztu Pomorza” - zapowiadają organizatorzy, stanie się okazją do omówienia wkładu, jaki miała Polska w rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa.

Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Historyczne znaleziska w bieszczadzkich lasach

  • Najważniejszy numer „Kinder-Gartenlaube”, którego ilustracja okładkowa stała się podstawą dla okładki wydania Arcta, zestawiona z reprintem „O krasnoludkach...” z 2016 roku.

    Litografie do pierwszej edycji „O krasnoludkach..." M. Konopnickiej zapożyczone z niemieckiego czasopisma

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera