Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

Adobe Stock
Adobe Stock

Kiedy dorosłe osoby wyobrażają sobie, że dają lekcje swojej nastoletniej wersji, poprawia się ich samoocena i ogólne zdrowie psychiczne. Jednocześnie można z tego wyciągnąć ważne życiowe lekcje.

Naukowcy z University of Surrey (Wlk. Brytania) zaprosili ponad 40 osób w wieku od 20 do 24 lat do eksperymentu, w którym - patrząc na swoje zdjęcia z okresu nastoletniego - mieli za zadanie rozmawiać ze sobą z przeszłości.

„W świecie, w którym młodzi dorośli postrzegani są jako delikatne osoby, nasze badanie wskazało, że w rzeczywistości są to złożone ludzkie jednostki starające się radzić sobie w szybko zmieniającym się świecie, często pod ciągłą obserwacją innych w świcie online” – mówi prof. Jane Ogden, autorka pracy opublikowanej w piśmie „Cogent Psychology”.

„Nasze badanie dostarcza mapy ważnej dla podróży od wieku nastoletniego do dorosłości, oferując prowadzenie, które może dać moc młodym dorosłym, wzmacniając ich relacje społeczne, osobistą tożsamość oraz emocjonalne zdrowie” – podkreśla ekspertka.

Naukowcy zwracają też uwagę, że uzyskane wglądy mają dużą wartość także dla innych, np. nauczycieli czy psychologów.

Wyniki wskazały, że uczestnicy nauczyli się przy tym kilku istotnych lekcji.

Pierwsza z nich jest taka, że warto tworzyć wokół siebie bezpieczną przestrzeń – wybierać wspierających przyjaciół i zamykać szkodliwe relacje. Wiąże się z tym stawianie jasnych granic i obrona własnych wartości, co stanowi podstawę utrzymywania psychicznego zdrowia i szacunku do samego siebie.

Kolejna mówi o nabraniu odpowiedniej perspektywy i uznaniu, że co do zasady wszyscy się z czymś borykają i nikt nie jest wyjątkiem w swoich problemach.

Jednocześnie ważne jest, aby cenić siebie za swój charakter i działania, a nie za wygląd przy jednoczesnym unikaniu etykiet próbujących człowieka zdefiniować.

Dobrze jest zaglądać w swoje wnętrze i ufać sobie, słuchać intuicji i dbać o swoje emocjonalne potrzeby, osobisty wzrost bez porównywania się z innymi.

Korzyści przynosi także wytrwałość w obliczu wyzwań i patrzenie zarówno na sukcesy, jak i na porażki, jako na okazje do wzrostu i element rozwoju.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    NASA: łazik Viper nie poleci na Księżyc

  • EPA/SARAH YENESEL 10.07.2024

    USA/ Szkielet stegozaura sprzedany na aukcji za blisko 45 mln dol.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera