Polak głównym naukowcem w OpenAI

Siedziba główna Open AI w San Francisco, Kalifornia (USA) - widok z okna. EPA/JOHN G. MABANGLO
Siedziba główna Open AI w San Francisco, Kalifornia (USA) - widok z okna. EPA/JOHN G. MABANGLO

Jakub Pachocki obejmie stanowisko głównego naukowca w firmie OpenAI specjalizującej się w dziedzinie sztucznej inteligencji. Polak był odpowiedzialny m.in. za stworzenie modelu GPT-4.

O zmianie na stanowisku głównego naukowca w firmie poinformował w mailu do pracowników prezes OpenAI, Sam Altman.

Jakub Pachocki zastąpi Ilyę Sutskevera, dotychczasowego głównego naukowca i współtwórcę generatywnej sztucznej inteligencji, który odchodzi z firmy, żeby - jak zakomunikował - „realizować swoje osobiste przedsięwzięcia”. Altman napisał w sieci, że to dla niego "smutna wiadomość", bo Sutskever jest "jednym z najbardziej błyskotliwych umysłów naszego pokolenia".

Zadaniem Polaka będzie kierowanie badaniami firmy, szczególnie tymi dotyczącymi systemów głębokiego uczenia się (częścią uczenia maszynowego, w której sztuczne sieci neuronowe przyswajają duże ilości danych) i rozwojem sztucznej inteligencji.

„Ilya wprowadził mnie w świat badań nad uczeniem głębokim i przez wiele lat był dla mnie mentorem i wspaniałym współpracownikiem. Jego niesamowita wizja tego, czym może stać się głębokie uczenie, była podstawą tego, czym jest dziś OpenAI i dziedzina sztucznej inteligencji. Jestem mu głęboko wdzięczny za nasze niezliczone rozmowy” – napisał Pachocki na platformie X.

"Jakub jest również jednym z największych umysłów naszego pokolenia. Jestem podekscytowany, że przejmuje tutaj pałeczkę. Prowadził wiele z naszych najważniejszych projektów i jestem przekonany, że powiedzie nas do szybkiego i bezpiecznego postępu w realizacji naszej misji polegającej na zapewnieniu, że AGI przyniesie korzyści wszystkim" – podkreślił na stronie OpenAI prezes firmy.

"Jestem zaszczycony, że mogę objąć tę nową rolę. (…) Cieszę się, że mogę budować na fundamencie położonym przez Ilyę i cały zespół OpenAI i jestem zaangażowany w napędzanie postępu w badaniach i rozwoju sztucznej inteligencji" – napisał Pachocki w odpowiedzi na słowa Altmana.

Nowy główny naukowiec pracuje w OpenAI od 2017 r. Zajmował w tej firmie kilka ważnych stanowisk, był m.in. kierownikiem Zespołu Głębokiego Uczenia i dyrektorem ds. badań, który nadzorował tworzenie i rozwój modelu GPT-4. Skończył studia informatyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz obronił doktorat z informatyki na Carnegie Mellon University. Obecnie Jakub jest również badaczem na stażu postdoktoranckim na Uniwersytecie Harvarda, gdzie zajmuje się projektowaniem algorytmów m.in. dla aplikacji uczenia maszynowego.

Pachocki jest jednym z Polaków zajmujących wysokie stanowiska w OpenAI. Oprócz niego pracują tam m.in. Wojciech Zaremba (współzałożyciel przedsiębiorstwa), Szymon Sidor, jeden z czołowych badaczy w projekcie GPT-4 czy Aleksander Mądry, szef Działu Gotowości – zespołu odpowiadającego za bezpieczeństwo sztucznej inteligencji.(PAP)

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Dr Hanna Machińska, gj/soa PAP/Grzegorz Jakubowski

    Kraków/ Nagroda im. Jerzmanowskich dla prawniczki dr Hanny Machińskiej

  • Prof. M.Miączyńska, źródło: mat. prasowe, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie

    Marta Miączyńska wiceprzewodniczącą Rady EMBO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera