Raport: populacja wędrownych ryb słodkowodnych spadła o ponad 80 proc. od 1970 r.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W ciągu ostatnich 50 lat populacja słodkowodnych ryb wędrownych zmniejszyła się na całym świecie, najszybciej w Ameryce Południowej i na Karaibach, gdzie liczebność tych gatunków spadła o 91 proc. – informują naukowcy ze Światowej Fundacji Ryb Migrujących.

W opublikowanym raporcie "Living Planet Index for Migratory Freshwater Fishes" stwierdzono m.in., że populacja wędrownych ryb słodkowodnych w Europie spadła o 75 proc.

Jako jeden z powodów wskazano m.in. budowanie tam i innych barier na rzekach, które uniemożliwiają migracje gatunków. Szacuje się, że tylko na europejskich rzekach znajduje się 1,2 mln różnego rodzaju zapór.

Wśród zagrożeń badacze wymieniają także zanieczyszczenia rzek ściekami miejskimi i przemysłowymi, niezrównoważone rybołówstwo oraz zmianę siedlisk i dostępności słodkiej wody związane ze zmianami klimatu.

"Katastrofalny spadek populacji ryb wędrownych to ogłuszający sygnał, który ma obudzić świat. Musimy działać teraz, aby ocalić kluczowe gatunki i rzeki" – powiedział Herman Wanningen, założyciel Światowej Fundacji Ryb Migrujących, w rozmowie z "The Guardian".Przypomniał, że ryby nie tylko stanowią pokarm dla milionów ludzi na całym świecie, ale też są ważnym elementem sieci gatunków i ekosystemów. "Nie możemy dalej pozwalać, aby ryby słodkowodne ginęły po cichu" – zaapelował Wanningen.

W raporcie przeanalizowano populacje 284 gatunków ryb słodkowodnych. Autorzy dokumentu wzywają do monitorowania, ochrony i rekultywacji rzek. Apelują także o usuwanie barier, które uniemożliwiają migracjom ryb. Jak podają w 2023 r. w 15 krajach w Europie usunięto rekordową ich liczbę – 487.

W raporcie Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) opublikowanym w styczniu 2024 r. podano, że jedna czwarta gatunków ryb słodkowodnych na świecie jest zagrożona wyginięciem, w tym najbardziej dotyczy to gatunków wędrownych.(PAP)

mzb/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Apel o zrozumiałe streszczenia recenzowanych artykułów medycznych

  • Adobe Stock

    ECDC: komary przenoszące choroby tropikalne rozprzestrzeniają się w całej Europie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera