Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa COPERNICUS 2024 - za badania w dziedzinie astrofizyki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego UW i prof. dr Joachim Wambsganss z Uniwersytetu w Heidelbergu zostali laureatami 10. edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej COPERNICUS przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i niemiecką fundację badawczą DFG.

Nagrodą zostały uhonorowane wspólne badania i osiągnięcia obu naukowców dotyczące planet pozasłonecznych - poinformowała FNP w przesłanym w środę komunikacie.

Laureaci nagrody zostali wyłonieni w drodze konkursu przez ośmioosobowe jury, złożone z uczonych reprezentujących polskie i niemieckie środowisko naukowe.

Prof. Udalski i prof. Wambsganss, którzy współpracują ze sobą od ponad dwudziestu lat, odkryli pierwszą planetę pozasłoneczną o wyjątkowo małej masie - około pięciokrotnie cięższą niż Ziemia. Ustalili także, że wokół niemal każdej gwiazdy w Drodze Mlecznej krąży planeta.

W opinii Jury - czytamy w komunikacie - Wambsganss i Udalski znacznie przyczynili się do rozwoju badań planet pozasłonecznych i lepszego rozumienia pozasłonecznych systemów planetarnych.

"Ich badania łączą w sobie wiedzę zarówno teoretyczną, jak i empiryczną na temat zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego i ich wykorzystania w rozmaitych zastosowaniach astrofizycznych, m.in. do poszukiwania planet krążących wokół odległych gwiazd. Odkrycia naukowców opisuje wiele publikacji, m.in. w prestiżowym czasopiśmie Nature. Wyniki naukowe ich badań przyciągają uwagę całego świata – nie tylko astrofizyków" - podała FNP.

Zdaniem jurorów współpraca profesorów będzie miała znaczący wpływ na dalszy rozwój badań planet pozasłonecznych.

Nagroda COPERNICUS przyznawana jest przez DFG i FNP od 2006 r. w cyklach dwuletnich. Może ją otrzymać para współpracujących ze sobą naukowców z Polski i z Niemiec. Nazwa nagrody pochodzi od nazwiska astronoma Mikołaja Kopernika (1473-1543), a jej celem jest promowanie osiągnięć badawczych, będących efektem ścisłej współpracy pomiędzy naukowcami z Polski i z Niemiec.

Wysokość nagrody wynosi 200 tys. euro. Jest ona przyznawana w równych częściach przez obie organizacje; każdy z laureatów otrzymuje połowę kwoty i może ją wykorzystać na dalsze badania naukowe i wzmacnianie współpracy polsko-niemieckiej.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 24 października br. w Berlinie.

Prof. dr Joachim Wambsganss. Fot. Friederike Hentschel

Joachim Wambsganss studiował astronomię i fizykę w Heidelbergu i Monachium. W monachijskiej uczelni odbył studia doktoranckie. Był uczestnikiem staży podoktorskich w Stanach Zjednoczonych. Prowadził badania w Instytucie Astrofizyki Maxa Plancka w Garching koło Monachium oraz w Instytucie Astrofizyki w Poczdamie (AIP). Został profesorem Uniwersytetu w Heidelbergu i do dziś pełni tę funkcję w Astronomisches Rechen-Institut (ARI). W swojej pracy profesor Wambsganss stworzył m.in. teorie oraz modele zastosowania i działania mikrosoczewkowania, co przyniosło mu sławę w świecie astrofizyki. Otrzymał wiele nagród naukowych, jak również w dziedzinie komunikacji naukowej. 

 

Prof. Andrzej Udalski. Fot. Michał Jędrak Archiwum FNP

Andrzej Udalski ukończył studia i uzyskał stopień doktora w Warszawie. Jest profesorem w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Uznaje się go za pioniera obserwacji astronomicznych mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Do największych osiągnięć profesora Udalskiego należy założenie, doskonalenie i rozwój jednego z największych na świecie przeglądów nieba – projektu OGLE – którym kieruje od ponad 30 lat. Za wyniki tego przedsięwzięcia otrzymał międzynarodowe nagrody, np. Medal Karla Schwarzschilda Niemieckiego Towarzystwa Astronomicznego (AG), Nagrodę FNP, izraelską nagrodę Dan David Prize oraz Nagrodę Tycho Brahe Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego (EAS). Profesor Udalski jest także członkiem Polskiej Akademii Nauk (PAN), Polskiej Akademii Umiejętności oraz US National Academy of Sciences.(PAP)

Nauka w Polsce

agt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • APOD NASA z 12 czerwca 2024 r. Zorza nad Śnieżką. Fot. Daniel Koszela

    Zdjęcie zorzy nad Śnieżką fotografią dnia NASA z 12 czerwca

  • Obserwacja szronu na wulkanie Olympus Mons za pomoca kamery HRSC na pokładzie Mars Express (ESA). Przedstawione na zdjęciu miejsce ma szerokość ok. 800 km, fot. Adomas Valantinas, źródło: Nature

    W marsjańskim tropiku wykryto szron

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera