Herbata matcha może chronić przed paradontozą

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Płukanie ust płynem z matchy niszczy bakterie odpowiedzialne za zapalenie przyzębia – wskazało badanie. Sproszkowana zielona herbata miała kiedyś znaczenie ceremonialne, lecz staje się coraz bardziej popularna, także w Polsce.

Zapalenie przyzębia zwane potocznie paradontozą to zapalna choroba dziąseł, która z czasem może prowadzić do utraty zębów. Ponadto, choć nie wykazano dokładnie relacji przyczynowych, powiązano ją także ze zwiększonym ryzykiem innych problemów zdrowotnych, w tym cukrzycy, raka, chorób serca, nawet przedwczesnego porodu.

Za rozwojem paradontozy w dużej mierze kryje się bakteria Porphyromonas gingivalis, która zasiedla powierzchnie zębów i wnika głęboko w utrzymujące je kieszonki w dziąsłach.

Naukowcy z japońskiego Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych zauważyli, że dobrym sposobem na pozbycie się niebezpiecznych bakterii jest użycie herbaty matcha. To wywar, który przyrządza się ze sproszkowanych liści herbaty zielonej. Po pierwsze badacze w testach laboratoryjnych zobaczyli, że marcha zabija Porphyromonas gingivalis. Później poprosili ochotników z zapaleniem przyzębia o płukanie ust przygotowanym z matchy płynem. W ślinie uczestników zanotowali znaczący spadek ilości bakterii.

Jednocześnie matcha nie miała wpływu na pożyteczne dla człowieka bakterie.

Naukowcy zaznaczają przy tym, że już wcześniejsze badania wskazywały na to, że wywary z herbaty niszczą bakterie, grzyby i wirusy. Jeden z eksperymentów pokazał nawet, że ekstrakt z zielonej herbaty niszczy P. gingivalis i utrudnia tej bakterii przyleganie do błon śluzowych.

"Matcha może mieć kliniczne zastosowanie w prewencji i leczeniu zapalenia przyzębia" – podsumowują naukowcy, autorzy publikacji w "Microbiology Spectrum". (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Apel o zrozumiałe streszczenia recenzowanych artykułów medycznych

  • Adobe Stock

    ECDC: komary przenoszące choroby tropikalne rozprzestrzeniają się w całej Europie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera