Uczelnie i instytucje

Gliwice/ Politechnika Śląska rozpoczęła rekrutację na nowy rok akademicki

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Politechnika Śląska przygotowała dla studentów ponad 50 kierunków na I stopniu oraz 21 na II stopniu. Nabór na nowy rok akademicki potrwa do 15 lipca - poinformowało w piątek biuro prasowe uczelni.

Na przyszłych studentów Politechniki Śląskiej czekają m.in. studia dualne, które łączą teorię zdobywaną na uczelni z praktyką odbywaną w konkretnych firmach przemysłowych.

Wiele kierunków na uczelni prowadzonych jest także w j. angielskim. Studenci mają także szansę na wyjazd za granicę w ramach programu Erasmus+. Ponadto, uczelnia jest jednym z członków Uniwersytetu Europejskiego Eureca-Pro, w ramach którego prowadzonych jest wiele międzynarodowych inicjatyw z prestiżowymi europejskimi uniwersytetami.

Uczelnia podobnie jak rok temu postawiła na nowoczesne, zintegrowane i elastyczne kierunki studiów inżynierskich pierwszego stopnia, które są elementem systemu studiowania zorientowanego na studentów. Dzięki temu, przyszli studenci będą mogli m.in. zmniejszyć liczbę zajęć w planie studiów (średnio 25-godzinny tydzień zajęć), zastosować kształcenie modułowe umożliwiające kształtowanie własnego zakresu studiowania i dyplomowania, a także umożliwienie zmiany kierunku studiów bez różnic programowych nawet po pierwszym roku.

Politechnika Śląska zachęca również do wzięcia udziału w bogatym życiu studenckim – uczelnia ma do zaoferowania wiele organizacji studenckich, w tym sekcje sportowe, teatr, chór, orkiestrę, zespół muzyczny oraz taneczny. Student ma możliwość także rozwijania naukowych zainteresowań w wielu różnorodnych studenckich kołach naukowych.

"Misją każdej szkoły wyższej jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim nauczenie młodych ludzi myślenia. Musimy wyposażyć ich w szereg kompetencji, które pozwolą im funkcjonować w bardzo szybko zmieniającym się świecie, w którym wiele rzeczy jest trudno przewidzieć" - podkreślił prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Dodał również, że to uczelnia powinna nauczyć studentów jak być kreatywnymi i innowacyjnymi, aby sprostali wyzwaniom rzeczywistości.

Jednym z absolwentów gliwickiej uczelni jest prof. Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, naukowiec i europoseł, który w 1963 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera mechanika-energetyka na Politechnice Śląskiej.

"To jest wyjątkowy okres, najważniejszy w całym życiu, kiedy nabieramy pewne cechy kulturowe, których się nie zdobędzie nigdzie poza uczelnią. To wyjątkowe kilka lat, w których kształtujemy całą swoją wizję świata, swój system poznawczy" - podsumował prof. Jerzy Buzek na stronie internetowej uczelni.

Na studia można się rejestrować do 15 lipca. Więcej informacji o rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej. Szczegółowy jej harmonogram znajduje się tutaj. 

Politechnika Śląska to jedna z wiodących instytucji edukacyjnych w dziedzinie nauk technicznych i zarazem najstarsza uczelnia techniczna w województwie śląskim. Powstała w 1945 r. jako odpowiedź na zapotrzebowania kadrowe związane z rozwojem branży przemysłowej w naszym regionie.

Obecnie uczelnia kształci inżynierów przyszłości, specjalizujących się w innowacyjnych technologiach, jest także jedną z dziesięciu uczelni badawczych w Polsce. Główny kampus Politechniki Śląskiej znajduje się w Gliwicach. Pozostałe wydziały uczelni znajdują się w Katowicach, Zabrzu i Rybniku. (PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera