Opowiedzą o nauce w trzy minuty; znamy finalistów 10. polskiej edycji FameLab

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Dwanaścioro uczestników – doktorantów i młodych naukowców – zakwalifikowało się na finału 10. polskiej edycji konkursu FameLab, który odbędzie się 4 czerwca w przestrzeni budynku spinPLACE Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności.

FameLab to największy światowy konkurs z zakresu komunikacji naukowej. Uczestnicy muszą zajmująco opowiedzieć o wybranym zagadnieniu naukowym – przez trzy minuty w języku angielskim. Polska edycja powróciła po trzech latach przerwy – tym razem organizatorem jest Uniwersytet Śląski, a wydarzenie odbywa się w ramach całorocznych obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

W półfinałowych zmaganiach wzięło udział 24 uczestników, spośród których komisja konkursowa wybrała 12 najlepszych. „Poziom wystąpień półfinałowych był bardzo wysoki – zarówno pod względem merytorycznym, jak i popularyzatorskim. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem przygotowania uczestników i już nie umiemy doczekać się finału” – powiedział Nauce w Polsce Piotr Kaszuba z Uniwersytetu Śląskiego, koordynator konkursu.

W finale zmierzą się:

- mgr Adam Czempik – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

- mgr Aleksandra Dębińska – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

- dr inż. Marcelina Jureczko – Politechnika Śląska,

- mgr Zuzanna Kamykowska – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,

- mgr Alicja Kawalec – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,

- mgr Daniel Niemiec – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,

- mgr Monika Pieniawska – Instytut Genetyki Człowieka PAN,

- dr Grant Strachan – Uniwersytet Warszawski,

- mgr Natalia Szkop – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

- mgr Bartosz Szóstak – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

- mgr Emilie Szwajnoch – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

- mgr Magni Szymaniak-Arnesen – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Finalistów będzie oceniać jury, w skład którego wchodzą naukowcy i specjaliści w zakresie komunikacji naukowej: dr Bartłomiej Gabryś (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), prof. dr hab. Zbigniew Nawrat (Śląski Uniwersytet Medyczny), David Price (EUSEA, Science Made Simple UK), dr hab. Agnieszka Turska-Kawa, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski w Katowicach) oraz dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ (Politechnika Śląska).

Finał odbędzie się 4 czerwca w Katowicach, w przestrzeni budynku spinPLACE Uniwersytetu Śląskiego – niedawno otwartego nowoczesnego centrum kreatywności i coworkingu. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności.

Wystąpienia oceniane są pod kątem: treści przemówienia, jasności przekazu oraz charyzmy uczestnika (tzw. zasada 3C – content, clarity, charisma).

„Format konkursu jest bardzo widowiskowy. Na scenie liczy się tylko uczestnik i jego umiejętność zafascynowania jurorów oraz publiczności swoją pasją. Kluczową cechą wydaje się przebojowość – młodzi naukowcy będą musieli poradzić sobie z tremą, którą zapewne dodatkowo spotęgują oślepiające światła sceniczne oraz licznik odliczający dokładnie trzy minuty na wystąpienie” – podkreślił Piotr Kaszuba.

Laureaci otrzymają nagrody finansowe (za zajęcie pierwszych trzech miejsc odpowiednio: 6 tys., 4 tys. oraz 2 tys. zł). Ponadto zwycięzca polskiej edycji FameLab będzie reprezentował kraj w międzynarodowym finale w Wielkiej Brytanii, który odbędzie się jesienią.

Jeszcze przed ostatecznym występem, finaliści wezmą udział w szkoleniach Masterclass, które będą prowadzone przez trenerów z Polski i Wielkiej Brytanii. „Dr Łukasz Lamża opowie o tym, jak popularyzować naukę, David Price wprowadzi uczestników w tematykę science buskingu, zaś Wisława Świątek przeprowadzi szkolenie w zakresie emisji głosu” – zapowiedział Piotr Kaszuba.

FameLab powstał w 2005 r. w brytyjskim Cheltenham jako część tamtejszego festiwalu nauki, jednak szybko podbił serca publiczności na całym świecie. Lokalne edycje konkursu były organizowane w ponad 30 krajach na wszystkich kontynentach, a na scenach wystąpiło ponad 40 tys. uczestników. Obecnie wydarzenie odbywa się m.in. w Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Australii, Malezji, Republice Południowej Afryki oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W Polsce FameLab był organizowany w latach 2012-2021 przez Fundację British Council i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Do polskiej edycji konkursu zgłosiło się przez ten czas łącznie blisko 650 uczestników – wielu z nich to znani dziś popularyzatorzy nauki.

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera