Uczelnie i instytucje

Rekord Polski na największą lekcję inżynierii materiałowej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W salach wykładowych w całej Polsce we wspólnej dla 15 uczelni i 6 instytutów badawczych lekcji inżynierii materiałowej uczestniczyły 2524 osoby – zweryfikowało Biuro Rekordów Polski. To ponad dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym.

Aby spełnić formalne wymogi, w każdej z lokalizacji liczba uczestników nie mogła być mniejsza niż 30 osób. Lekcja była prowadzona przez jednego nauczyciela i trwała co najmniej 45 minut. Po wydarzeniu organizatorzy przesłali dokumentację do Biura Rekordów, które zweryfikowało liczbę uczestników

W tym roku udział w biciu rekordu Polski wraz z WAT wzięły udział: Akademia Górniczo-Hutnicza, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Wojskowa Akademia Techniczna, Politechnika Śląska – Wydział Mechaniczny Technologiczny, Uniwersytet Bielsko-Bialski, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska – Wydział Inżynierii Materiałowej, Politechnika Warszawska – WIM, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Gdańska – WFTiMS, Politechnika Gdańska – WIMiO, Uniwersytet Śląski – Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu – Centrum Zaawansowanych Technologii, Politechnika Krakowska – Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki, Łukasiewicz – GIT, Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN, Łukasiewicz – ICiMB.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych poznawali zastosowania inżynierii materiałowej w wytwarzaniu materiałów inspirowanych naturą. Po lekcji mogli zweryfikować swoją wiedzę testem, w którym zostali zapytani m.in. definicję inżynierii materiałowej, znaczenie tej dziedziny nauki oraz jej zastosowanie. Mogli także wykonać praktyczne zadania, np. wymagające użycia suwmiarki. Więcej na ten temat w serwisie Nauka w Polsce tutaj.

Inżynieria materiałowa zajmuje się badaniem, projektowaniem i wytwarzaniem różnorodnych materiałów. Jej celem jest poszukiwanie rozwiązań technologicznych, które pozwolą na najlepsze wykorzystanie właściwości materiałów w różnych gałęziach przemysłu, takich jak lotnictwo, motoryzacja, elektronika, energetyka i medycyna.

Lekcja odbyła się 22 marca w Ogólnopolskim Dniu Inżynierii Materiałowej, proces weryfikacji rekordu Polski trwał do maja.

Patronem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Materiałoznawcze. Kolejny Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej odbędzie się w marcu 2025 r. Organizatorzy już teraz zapowiadają podjęcie próby pobicia tegorocznego rekordu.

Nauka w Polsce

kol/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera