Uczelnie i instytucje

Minister nauki: uczelnie otrzymają pismo ze wskazówkami, skąd pozyskiwać środki

27.05.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Adam Warżawa
27.05.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Adam Warżawa

Polskie uczelnie otrzymają pismo ze wskazaniem, z jakich środków finansowych mogą skorzystać - poinformował minister nauki Dariusz Wieczorek. W jego ocenie uczelnie powinny m.in. zwrócić uwagę na wsparcie studentów, np. poprzez remonty akademików.

Podczas odchodów jubileuszu 25-lecia powstania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego minister nauki Dariusz Wieczorek poinformował, że w najbliższych dniach polskie uczelnie otrzymają z jego resortu pismo, wskazujące, z jakich źródeł, na jakie dziedziny i jakie obszary działania, będą mogły aplikować o środki.

"Możemy być dumni z nauki i naukowców, uczelni - nie mamy się czego pod tym względem wstydzić. Jeśli chodzi o inwestycje w laboratoria, sprzęt, infrastrukturę to jesteśmy na poziomie europejskim. Ale brakuje nam inwestycji takich, by studentom pomagać. Chodzi mi o budowę i remonty akademików, warto, by w strategiach uczelni o tym myśleć i ten obszar rozwijać" - powiedział Wieczorek.

Minister nauki zachęcał naukowców, by ściślej współpracowali z przemysłem. "Taka współpraca to jest szansa dla uczelni. Rolą rządu jest, by stwarzać możliwości, a rolą uczelni, by te możliwości wykorzystywać. Polski rząd w swojej polityce ma naukę i badania, i rozwój jako jeden z priorytetów" - zapewnił.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie powstał w 1999 roku z połączenia trzech uczelni: Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Warmińskiego Instytutu Teologicznego. Na początku działalności miał 12 wydziałów i 32 kierunki kształcenia.

Obecnie uczelnia ma 15 wydziałów i 74 kierunki kształcenia. Na uczelni pracuje 1,7 tys. naukowców. Rektor uczelni prof. Jerzy Przyborowski poinformował, że w latach 1999-2023 olsztyńską uczelnię ukończyło 157,5 tys. osób.

Rektor zapowiedział, że uczelnia ma w planach m.in. budowę nowego szpitala klinicznego i renowację kilku zabytkowych budynków. (PAP)

Nauka w Polsce, Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera