ESA: moduł księżycowy I-Hab przeszedł kluczowy test

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Eksperci i astronauci przetestowali ergonomię i jakość życia w Lunar I-Hab. To moduł mieszkalnych dla przyszłych śmiałków, którzy w stacji Gateway będą krążyli po orbicie Księżyca - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna.

Test przeprowadzili astronauci z ESA i NASA razem ze specjalistami z firmy Thales Alenia Space (https://www.youtube.com/watch?v=eDzvLT6nV0g).

Sprawdzony habitat ma ok. 10 metrów sześciennych przestrzeni mieszkalnej. To objętość mniej więcej małego kampera. Razem z budowanym w NASA modułem Habitation and Logistics Outpost (HALO) zaspokoi potrzeby mieszkalne czwórce załogi Gateway.

Na pokładzie I-Hab astronauci będą żyli, spali, jedli, a także przeprowadzali niektóre eksperymenty naukowe. Wyposażony w cztery porty ma się stać także głównym portem, do którego dokowały będą dołączające do Stacji pojazdy.

To do niego będzie także przymocowane robotyczne ramię Canadarm 3, które - podobnie jak to ma miejsce na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - będzie umożliwiało liczne czynności prowadzone na zewnątrz Gateway.

Według planu, Lunar I-Hab zostanie przetransportowany na orbitę Księżyca z pomocą pojazdu Orion i połączonego z nim zapewniającego napęd European Service Module.

Na miejscu zostanie dołączony do amerykańskich modułów PPE (Power and Propulsion Element) oraz HALO (Habitation and Logistics Outpost).

Zakończony właśnie test HITL (Human-in-the-Loop) jest - według ESA - kluczowy. Obejmuje on bowiem m.in. symulowane aktywności podobnych do tych, jakie będą podejmowane w trakcie kosmicznej misji.

Głównym celem testów było sprawdzenie jakości dostępu do różnych miejsc i swobody manewrowania w jego wnętrzu. Zdobyte informacje pozwolą na ocenę działania modułu i jego ewentualne udoskonalenie.

W testach uczestniczył m.in. Luca Parmitano – doświadczony europejski astronauta, Stanley G. Love z NASA oraz Rosemary Coogan i Marcus Wandt z nowego korpusów astronautów ESA. Szczególnie cenne było doświadczenie pierwszej dwójki zdobyte na ISS.

ESA informuje, że użyty w testach model modułu Lunar I-Hab będzie nadal wspierał fazę projektowania aż do ostatnich krytycznych testów, po których nastąpi faza konstrukcji finalnego habitatu.

Po tej fazie zostanie zmodernizowany, tak aby jak najwierniej przypominał moduł wysyłany w kosmos, dzięki czemu pozwoli na symulowanie różnorodnych skomplikowanych działań, które później będą wykonywane na księżycowej orbicie.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: widać oznaki kolejnego cyklu Słońca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera