Uczelnie i instytucje

Wieczorek: chcemy, by projekt noweli ustawy o szkolnictwie wyższym był gotowy na przełomie czerwca i lipca

 06.06.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L) oraz rektor PW prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba (P) podczas konferencji prasowej towarzyszącej spotkaniu ministra z rektorami i studentami uczelni województwa mazowieckiego, 6 bm. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell
06.06.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L) oraz rektor PW prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba (P) podczas konferencji prasowej towarzyszącej spotkaniu ministra z rektorami i studentami uczelni województwa mazowieckiego, 6 bm. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell

Jest plan, żeby na przełomie czerwca i lipca projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym ujrzał światło dzienne. Przyjęcie ustawy planujemy do końca roku – powiedział minister nauki Dariusz Wieczorek podczas czwartkowego spotkania ze środowiskiem akademickim na Politechnice Warszawskiej.

Minister nauki Dariusz Wieczorek spotyka się z przedstawicielami środowiska akademickiego w całej Polsce. W czwartek spotkał się na Politechnice Warszawskiej z reprezentantami uczelni z województwa mazowieckiego.

"Odwiedzamy wszystkie środowiska akademickie w Polsce. Myślę, że do końca czerwca będziemy w 16 województwach, gdzie spotkania odbywają się w gronie wszystkich rektorów uczelni publicznych i niepublicznych - po to, żeby namawiać do współpracy między uczelniami. Jeszcze dziś odbędzie się spotkanie otwarte ze studentami" – powiedział Wieczorek podczas spotkania z mediami.

Zapowiedział też, że resort chce w połowie roku "sfinalizować pierwszy zarys" projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.

„Efektem tych naszych wyjazdów jest właśnie konsultowanie tego, w jaką stronę powinniśmy tę ustawę zmienić. Myślę, że uspokoiłem wszystkich rektorów, że nie będziemy planowali żadnych rewolucji, bo wystarczająco tych rewolucji było w środowisku akademickim. Uspokajam, że to będzie cała procedura – łącznie z konsultacjami społecznymi, konsultacjami ze środowiskiem, i dopiero przyjęcie tej ustawy do końca roku. Tak to planujemy zrealizować" – zapowiedział minister.

Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Krzysztof Zaremba wspomniał natomiast, że ciągle najważniejszym tematem pojawiającym się podczas rozmowy z ministrem są niskie wynagrodzenia dla absolwentów ważnych i cenionych kierunków – takich, jak cyberbezpieczeństwo.

„Kłopoty finansowe mamy od zawsze. One powodują bardzo poważne skutki. Pierwszy z nich, który nas rektorów najbardziej niepokoi – to są odejścia młodych ludzi. Na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych kształcimy specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Który z nich zechce zostać z nami, jeżeli na rynku dostanie uposażenie na poziomie 5 czy 10 razy wyższe, niż my możemy mu zaoferować na uczelni? To jest bardzo niebezpieczne i z tego trzeba sobie zdawać sprawę" – pdkreślał Zaremba. (PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera