Katowice/ Mrówczyńska: EuroScience Open Forum to impuls do rozwoju miasta

Podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska (aldg) PAP/Tytus Żmijewski
Podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska (aldg) PAP/Tytus Żmijewski

Konferencja jest impulsem, aby miasto się rozwijało, a nauka mogła rozwiązywać problemy lokalnej społeczności, a także globalne - powiedziała w środę wiceszefowa resortu nauki prof. Maria Mrówczyńska. W Katowicach rozpoczęło się EuroScience Open Forum, podczas którego specjaliści poruszają tematy innowacji i transformacji woj. śląskiego.

"Konferencja jest impulsem, aby miasto się rozwijało, a nauka mogła rozwiązywać problemy lokalnej społeczności, a także globalne. Mówimy o poprawie jakości życia, zielonej gospodarce czy innowacyjnym przemyśle" - powiedziała wiceminister Mrówczyńska.

ESOF to czterodniowa konferencja z udziałem naukowców, która dotyczy związków nauki ze społeczeństwem, warunków prowadzenia badań naukowych oraz ich wpływu na społeczeństwo. Jej celem jest stymulowanie debaty na tematy związane z nauką, a także analiza społecznych, kulturowych i gospodarczych konsekwencji przełomowych odkryć naukowych.

"Transformacja to fundamentalnie ważne pojęcie dla Śląska. Co najmniej od dwóch dekad jesteśmy w procesie przemiany tradycyjnego modelu Śląska, opartego na przemyśle i kopalniach, na mądrzejszy, jeśli chodzi o ludzkie zdrowie, szacunek dla środowiska" - powiedział rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek; uczelnia ta jest liderem konsorcjum w Mieście Nauki.

Hasło przewodnie konferencji to "Życie zmienia naukę". Dotyczy ono transformacji w kilku obszarach - energetycznej, zdrowotnej, środowiskowej, cyfrowej oraz społecznej.

"Równocześnie organizowanych jest kilka paneli dyskusyjnych, organizowane są dodatkowe wydarzenia, ale o skali świadczy to, ile tych paneli jest - to około 120 sesji tematycznych, w których bierze udział 520 prelegentów. To jest unikalna konferencja naukowa na skalę Europy" - podkreślił dyrektor generalny konferencji Dawid Matuszek.

Celem konferencji jest również zachęcenie młodych ludzi do podjęcia studiów w Metropolii. Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreślił, że miasto powinno tak działać, aby "kotwiczyć, ale także wypuszczać młodych ludzi na zewnątrz, aby byli ambasadorami całego Górnego Śląska".

Krupa podkreślił także, że w najbliższym czasie miasto planuje stworzyć "akademicką atmosferę" w samym centrum Katowic. "Powstanie nowy program ministerialny, który przewiduje środki na budowę nowoczesnych akademików. To jest projekt, na który bardzo czekaliśmy od wielu lat i czekamy, aby go wprowadzić w życie" - wyjaśnił prezydent.

EuroScience Open Forum (ESOF2024) to także okazja dla studentów, aby poznać osoby związane z akademicką Europą, a także z firmami, które w przyszłości mogą zaoferować praktyki bądź pracę. Wśród wydarzeń towarzyszących są m.in. Talent Fair - targi naukowców, młodych pracowników, podczas których można dowiedzieć się, gdzie złożyć ofertę, jakie wymagania trzeba spełnić oraz jakie korzyści można z tego mieć.

"Oprócz tego, że zaczęła się konferencja, to otwieramy Miasteczko dla Młodych, które jest dedykowane dzieciom, młodzieży, ale również tym, którzy chcą skorzystać z przygotowanych atrakcji" - powiedziała PAP Ewa Lipka z Miasta Katowice.

Do końca tygodnia w Miasteczku odbędzie się szereg wydarzeń, jak np. warsztaty jogi, obserwacja słońca czy silent disco.

Wydarzenia w ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach trwają cały rok. Przygotowano z tej okazji 50 tematycznych tygodni, w ramach których prezentowane są zagadnienia naukowe z różnych dziedzin. Najbliższe to: tydzień kryształów (właśnie trwa - 10-16 czerwca), tydzień transportu przyszłości (17-23 czerwca) oraz tydzień Śląska (24-30 czerwca).

ESOF2024 jest organizowane przez Stowarzyszenie EuroScience, Urząd Miasta Katowice oraz Uniwersytet Śląski, który jest liderem Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki 2024. W wydarzenie są także zaangażowane pozostałe uczelnie wchodzące w skład konsorcjum: Akademia Muzyczna w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.(PAP)

Julia Szymańska

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło:  materiały prasowe European Patent Office

    Dr Malinkiewicz: ogniwa perowskitowe to technologia przyszłości

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera