Kazachstan/ Konie Przewalskiego wróciły do macierzy

Adobe Stock
Adobe Stock

Do Kazachstanu dotarła pierwsza partia osobników konia Przewalskiego, jedynego współcześnie żyjącego gatunku koni, który wywodzi się ze stepów Azji Środkowej - poinformował w środę portal Kursiv Media.

Pierwsza partia koni Przewalskiego, pochodzących z zoo w Pradze, została wypuszczona na wolność na stepach w północnej części Kazachstanu, w obwodzie kustanajskim. Na wolność wypuszczono sześć kobył i jednego źrebaka. Docelowo w ramach reintrodukcji na stepach planuje się wypuścić 40 osobników.

Konie musiały podróżować na stojąco ze względu na krążenie krwi. Po ostatnim międzylądowaniu jeden z koni położył się, co zakłóciło jego krwioobieg i do Kazachstanu nie dotarł.

Południe obwody kustanajskiego jest historyczną ojczyzną koni Przewalskiego, dlatego zdecydowano się je wypuścić właśnie tutaj.

Gatunek został nazwany na cześć rosyjskiego geografa i badacza Azji, Nikołaja Przewalskiego. Został uznany za gatunek wymarły na wolności, ostatnie dziko żyjące osobniki widziano w Mongolii w latach 60. XX stulecia. Od tamtej pory żyły jedynie w niewoli, gdzie rozmnażały się dobrze.

W 2023 roku informowano o reintrodukcji gatunku w trzech miejscach w Mongolii.

Z Astany Sebastian Markiewicz (PAP)

sm/ adj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kanada/ Naukowcy mają nowe narzędzie wskazujące związek zmian klimatu z ekstremalną pogodą

  • Rzeka Tag w portugalskiej części, Adobe Stock

    Portugalia/ Ponad 80 proc. rytów naskalnych w Dolinie Tagu znajduje się pod wodą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera