Wrocław/ Fizyk prof. Ido Kaminer odebrał Europejską Nagrody im. Stanisława Lema

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs (P) i prof. Ido Kaminer z Israel Institute of Technology, który odebrał Europejską Nagrodę im. Stanisława Lema, 13 bm. (mr) PAP/Maciej Kulczyński
Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs (P) i prof. Ido Kaminer z Israel Institute of Technology, który odebrał Europejską Nagrodę im. Stanisława Lema, 13 bm. (mr) PAP/Maciej Kulczyński

Prof. Ido Kaminer z Israel Institute of Technology odebrał w czwartek na Politechnice Wrocławskiej Europejską Nagrodę im. Stanisława Lema. Nagroda przyznawana jest młodym naukowcom, których badania mają szansę pozytywnie wpłynąć na przyszłość cywilizacji.

Wyróżnienie przyznano w listopadzie ubiegłego roku podczas obchodów święta Politechniki Wrocławskiej oraz obchodów święta nauki wrocławskiej, ale naukowiec z Izraela odebrał je dopiero w czwartek, podczas specjalnie na tę okazję przygotowanej uroczystości.

Nagroda Lem Prize została ustanowiona przez Politechnikę Wrocławską w 2021 r. dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa PWr. Jej laureaci otrzymują 100 tys. zł.

38-letni fizyk prof. Ido Kaminer z Israel Institute of Technology specjalizuje się w fotonice, optyce kwantowej, mikroskopii elektronowej sterowanej laserem.

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs podkreślił, że badania prof. Kaminera stworzyły podstawy makroskopowej elektrodynamiki kwantowej z kwazicząstkami fotonicznymi. „Jego badania przewidują nowe zjawiska występujące w warunkach fizycznych niespotykanych naturalnie, stwarzanych za pomocą inżynierii funkcji falowych materii i fotonów” – mówił wcześniej prof. Wójs. Badania prowadzone przez prof. Kaminera mają zastosowanie m.in. w nowoczesnych urządzeniach do diagnostyki medycznej.

Europejska Nagroda im. Stanisława Lema (Lem Prize) skierowana jest do młodych naukowców (do 40. roku życia) studiujących lub prowadzących badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych, biorących udział w programie Horyzont Europa. Jest przyznawana corocznie za niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z naciskiem na technologię, interdyscyplinarność, kreatywność i wizję.(PAP)

Piotr Doczekalski

pdo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera