Cyfrowa rzeczywistość pomoże w treningach astronautów ESA

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Europejskie Centrum Szkolenia Astronautów wprowadza wirtualną, rozszerzoną i mieszaną rzeczywistość do przygotowań astronautów do różnych kosmicznych misji. ESA zamierza też odtworzyć na Ziemi księżycowe warunki.

Jak podaje Europejska Agencja Kosmiczna, europejscy astronauci ćwiczą w wirtualnych symulacjach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i innych miejsc (https://www.youtube.com/watch?v=KMBGOJZWCBc&t=4s). Uczą się np. poruszania po wnętrzu różnych modułów czy obsługi różnych urządzeń, np. robotycznego ramienia działającego na ISS, wchodząc w interakcje z realnymi i cyfrowymi.

Wirtualne elementy widzą w specjalnych goglach, podobnie jak wyświetlane na ich dłoniach menu. Mogą na przykład obsługiwać symulowany księżycowy łazik, który widzą przed sobą.

To wszystko jest możliwe dzięki wykorzystaniu wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości wprowadzonych w systemie MIRAGE.

System ten został zaimplementowany w DLR LUNA – ośrodku ESA, w którym symulowane są warunki księżycowe. To tutaj szkoleni będą astronauci i testowany będzie sprzęt oraz procedury przed lotem na Srebrny Glob. Symulowany jest księżycowy regolit, odtwarzane są odpowiednie cykle dnia i nocy, a nawet, z pomocą specjalnych uprzęży - obniżona grawitacja.

Jak informuje ESA, cyfrowa rzeczywistość w przyszłości może wspierać astronautów także w trakcie misji, a także kosmicznych inżynierów, którzy dzięki niej w wielu przypadkach będą mogli m.in. rezygnować ze żmudnej budowy prototypów.

"Jestem szczęśliwa mając okazję do nauki, eksperymentowania i tworzenia tak innowacyjne i stymulującej aplikacji" – powiedziała główna autorka systemu MIRAGE Lora-Line Faure. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fosfina i amoniak w chmurach mogą wskazywać na istnienie życia na Wenus

  • Fot. Adobe Stock

    Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie podnoszą ryzyko depresji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera