Minister nauki przyznał stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Minister nauki przyznał stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu będą przez 3 lata otrzymywali stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie – poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Do konkursu wpłynęło 1708 wniosków. Były one oceniane metodą punktową, w ramach poszczególnych dyscyplin nauki i sztuki.

„Wyłaniając kandydatów do stypendium stosowano podejście wynikające z równości dyscyplin naukowych i artystycznych, które polega na przyznawaniu w dyscyplinach podobnej liczby stypendiów. Tym samym młodzi naukowcy konkurowali ze sobą w ramach danej dyscypliny, a nie całej dziedziny” – napisano w komunikacie opublikowanym w piątek na stronie internetowej resortu nauki.

W poszczególnych dyscyplinach możliwe było przyznanie maksymalnie 5 stypendiów, z czego 1 dla doktoranta. W dyscyplinach z większą liczbą wniosków przyznano więcej niż 5 stypendiów, wykorzystując „dziedzinowy mechanizm wyrównawczy”. Oznacza to, że niewykorzystane w danej dyscyplinie stypendia mogły być wykorzystane w innych dyscyplinach zaliczanych do tej samej dziedziny. W konsekwencji, w bardziej popularnych dyscyplinach naukowcy mogli otrzymać więcej stypendiów.

Najwięcej stypendiów zostało przyznanych młodym naukowcom zgłoszonym przez: Uniwersytet Warszawski (26 stypendiów), Uniwersytet Jagielloński (16), Politechnikę Śląską (9), Uniwersytet Gdański (8), Politechnikę Wrocławską (6).

Na stypendia dla młodych naukowców Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło ponad 44 mln zł.

Pełna lista stypendystów jest dostępna na stronie internetowej.  (PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera