Rząd do końca czerwca ma przyjąć rozporządzenie przenoszące nadzór nad Narodowym Centrum Badań Jądrowych do ministra właściwego ds. gospodarki surowcami energetycznymi - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Obecnie nadzór nad Narodowym Centrum Badań Jądrowych sprawuje minister właściwy do spraw energii.
"Potrzeba wydania projektowanego rozporządzenia wynika z uchwalenia ustawy z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej" - podano w wykazie.
Zmiana ministra, który ma nadzorować NCBJ, wynika z nowelizacji ustawy działowej, porządkującej takie działy administracji rządowej jak gospodarka złożami kopalin, energia, klimat oraz rozwój regionalny.
Pod nadzór ministra ds. gospodarki surowcami mają przejść również - dotychczas nadzorowane przez ministra ds. energii - Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego, Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej oraz Instytut Chemii i Techniki Jądrowej.
Nowe przepisy mają na celu usprawnienie realizacji zadań administracji rządowej i wprowadzają zmiany w 60 ustawach. W zakresie działów administracji rządowej zmienia nazwę dotychczasowego działu administracji rządowej "gospodarka złożami kopalin" na "gospodarka surowcami energetycznymi".
Ustawa dokonuje też przesunięć między działami administracji rządowej – transport i rozwój regionalny.
Ustawa działowa likwiduje ponadto Rządowe Centrum Analiz, znosi instytucję Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania, wprowadza też zmiany organizacyjne w Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości oraz rozwiązania będące wsparciem dla podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.(PAP)
Nauka w Polsce, Łukasz Pawłowski
pif/ pad/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.