Uczelnie i instytucje

Nadzór nad NCBJ ma sprawować minister ds. gospodarki surowcami energetycznymi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rząd do końca czerwca ma przyjąć rozporządzenie przenoszące nadzór nad Narodowym Centrum Badań Jądrowych do ministra właściwego ds. gospodarki surowcami energetycznymi - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Obecnie nadzór nad Narodowym Centrum Badań Jądrowych sprawuje minister właściwy do spraw energii.

"Potrzeba wydania projektowanego rozporządzenia wynika z uchwalenia ustawy z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej" - podano w wykazie.

Zmiana ministra, który ma nadzorować NCBJ, wynika z nowelizacji ustawy działowej, porządkującej takie działy administracji rządowej jak gospodarka złożami kopalin, energia, klimat oraz rozwój regionalny.

Pod nadzór ministra ds. gospodarki surowcami mają przejść również - dotychczas nadzorowane przez ministra ds. energii - Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego, Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej oraz Instytut Chemii i Techniki Jądrowej.

Nowe przepisy mają na celu usprawnienie realizacji zadań administracji rządowej i wprowadzają zmiany w 60 ustawach. W zakresie działów administracji rządowej zmienia nazwę dotychczasowego działu administracji rządowej "gospodarka złożami kopalin" na "gospodarka surowcami energetycznymi".

Ustawa dokonuje też przesunięć między działami administracji rządowej – transport i rozwój regionalny.

Ustawa działowa likwiduje ponadto Rządowe Centrum Analiz, znosi instytucję Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania, wprowadza też zmiany organizacyjne w Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości oraz rozwiązania będące wsparciem dla podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.(PAP)

Nauka w Polsce, Łukasz Pawłowski

pif/ pad/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera