Prof. Dariusz Stramski laureatem Medalu Nilsa Gunnara Jerlova

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prof. Dariusz Stramski z University of California San Diego został laureatem Medalu Nilsa Gunnara Jerlova. Medal ten przyznawany przez The Oceanography Society (TOS) jest jedną z najbardziej prestiżowych na świecie nagród naukowych w oceanologii.

Nagrodę przyznano w uznaniu znaczącego wkładu profesora w dziedzinie oceanografii optycznej.

Naukowiec otrzyma Medal podczas konferencji Ocean Optics XXVI, która odbędzie się w Las Palmas na hiszpańskiej Gran Canarii między 6 a 11 października 2024 r.

Jak informuje TOS, podczas trwającej ponad 40 lat kariery naukowej prof. Stramski wywarł głęboki wpływ na badania optyki oceanicznej. Urodzony w Polsce, uzyskał tytuł magistra z wyróżnieniem w dziedzinie oceanografii (1978) i doktora nauk o Ziemi (1985) na Uniwersytecie Gdańskim.

Jego praca naukowa obejmowała różnorodne zagadnienia dotyczące m.in. zastosowania metod optycznych w oceanografii oraz rozwój innowacyjnych technologii optycznych.

“Wieloaspektowy wkład badacza nadal kształtuje badania nad optyką oceaniczną, przynosząc korzyści zarówno w zakresie zrozumienia naukowego, jak i praktycznych zastosowań” - informuje TOS.

Prof. Stramski jest autorem i współautorem ponad 100 recenzowanych publikacji naukowych, prowadził liczne projekty badawcze, uczestniczył w wielu wyprawach oceanograficznych. W Scripps Institution of Oceanography, należącym do University of California San Diego, gdzie pracuje od 1997 roku, nauczał i był mentorem studentów z różnych środowisk, znacząco wpływając na ich trajektorie akademickie i zawodowe. Jest Członkiem Zagranicznym Polskiej Akademii Nauk.

“Polska Akademia Nauk odegrała fundamentalną rolę w moim życiu zawodowym w momencie, gdy w początkowych latach mojej kariery rozwijałem swoją wiedzę i kiedy kształtowała się moja naukowa tożsamość. Pracowałem wówczas w Instytucie Oceanologii PAN, a moim mentorem i promotorem prac magisterskiej oraz doktorskiej był prof. Jerzy Dera. Pracując przez wiele lat za granicą nadal utrzymuję ścisły kontakt z Panem Profesorem oraz kolegami z IOPAN współpracując z nimi naukowo i publikując wiele wspólnych prac (...)” – mówi prof. Stramski, cytowany przez PAN.

Medal Nilsa Gunnara Jerlova jest przyznawany co dwa lata za poszerzanie naszej wiedzy na temat interakcji światła z wodami oceanicznymi. Wyróżniane są nim osoby, które również wniosły znaczący wkład w edukację studentów i młodych naukowców zajmujących się oceanami lub które przeprowadziły znaczące interdyscyplinarne badania w tej dziedzinie.

Więcej informacji o Nils Gunnar Jerlov Medal jest dostępnych na stronie The Oceanography Society. 

Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera