Uczelnie i instytucje

Sejmowa komisja za zwiększeniem bezpieczeństwa badań naukowych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Komisja sejmowa ds. Unii Europejskiej przyjęła w środę rekomendacje Rady Europejskiej w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa badań naukowych.

Przedstawiony i przyjęty przez komisję projekt dotyczy bezpieczeństwa badań naukowych w kontekście zagrożeń geopolitycznych.

„Te zalecenia odpowiadają na zmieniającą się sytuację międzynarodową i zwiększenie zagrożeń natury gospodarczej – przede wszystkim bezpieczeństwa, które wpływa także na badania naukowe. To jest seria zaleceń, które mają na celu wyjście naprzeciw tym zagrożeniom przy jednoczesnej maksymalnej autonomii nauki. To są niekontrowersyjne i potrzebne rzeczy i zasługują na poparcie” – powiedział sprawozdawca, poseł Maciej Konieczny (Lewica).

Rekomendacje Rady Europejskiej są podzielone na cztery grupy. Pierwszą z nich są rekomendacje ogólne dla wszystkich krajów członkowskich – przygotowanie polityki bezpieczeństwa badań naukowych, ale też prowadzenia dialogu ze wszystkimi stronami, które są zainteresowane prowadzeniem badań.

„Żyjemy teraz w świecie, w którym mamy dużo cyberataków na infrastrukturę krytyczną, więc powinien być przygotowany krajowy plan działania zabezpieczający wyniki badań naukowych, ale też zbierający informacje o incydentach niepożądanych” – powiedziała PAP wiceminister nauki Maria Mrówczyńska.

Druga grupa zaleceń dotyczy instytucji finansujących badania naukowe.

„Tu chodzi o to, żeby ryzyko bezpieczeństwa badań i zabezpieczenia wyników badań było wcześnie zidentyfikowane. To powinno być ujęte we wniosku o finansowanie badań” – wyjaśniła Mrówczyńska.

Rekomenduje się też stworzenie bazy ekspertów, którzy będą mieli wiedzę merytoryczną i będą gotowi pomóc, jeśli zaistnieje taka potrzeba. „Eksperci powinni być też odpowiedzialni za monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa. Od nas zależy, jak my jako kraj sobie to zorganizujemy” - powiedziała Mrówczyńska.

Trzecia grupa zaleceń dotyczy podmiotów instytucji nauki i szkolnictwa wyższego.

„Rada Europejska zachęca do tego, żeby stworzyć platformę wymiany informacji. Taka platforma pozwalałaby na wzajemne uczenie się i opracowanie zasad, jak te badania mają być chronione” – powiedziała Mrówczyńska. I dodała, że wśród zaleceń jest rekomendacja, by zastanowić się, w jaki sposób jest prowadzony transfer wiedzy ze szkolnictwa wyższego do biznesu. Chodzi też o to, żeby monitorować to, jak transfer wiedzy wychodzi poza granice Unii Europejskiej i żeby w skrajnych przypadkach reagować. „Unia daje duże możliwości dostosowania się do tych zaleceń. Polska będzie określała swoje kryteria dostosowania się do nich” – podkreśliła Mrówczyńska.

Ostatnia, czwarta grupa to zalecenia dotyczące ustanowienia europejskiego centrum eksperckiego w zakresie bezpieczeństwa badań naukowych. Unia podkreśla też, że państwa członkowskie powinny minimalizować dyskryminację i zapewnić bezpieczeństwo zagranicznym naukowcom, studentom i doktorantom, którzy w Polsce studiują i prowadzą badania.

„Te regulacje mogą się pojawiać na różnych szczeblach. To mogą być regulacje ustawowe, w formie aktów prawnych niższego szczebla, mogą to być rozporządzenia. To wszystko zależy od tego, jaką politykę krajową dotyczącą bezpieczeństwa badań naukowych przyjmiemy” – wyjaśniła Mrówczyńska.

Na pytanie PAP, czy ministerstwo już wie, którym punktem chce się zająć w pierwszej kolejności, wiceminister powiedziała: „W pierwszej kolejności chcemy się zająć tym, co dotyczy instytucji nauki i szkolnictwa wyższego – czyli wymiana wiedzy, uczenie się. Trzeba też przyjrzeć się transferom dotyczącym wiedzy, zabezpieczenia własności intelektualnej – tak, żebyśmy nie tracili zarówno dobrych naukowców, jak i wyników badań, które zostaną przez nich opracowane".

Zapytana, czy powstanie specjalny zespół w ministerstwie, który będzie się zajmował realizacją rekomendacji unijnych, potwierdziła, że taki jest plan.

„Tak. Mamy zespoły do różnych zadań przydzielone i myślę, że taki zespół też musi powstać” – powiedziała Mrówczyńska.(PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/ js/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 24.06.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (L), biolog molekularna prof. Agnieszka Chacińska (2L) i prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Marek Konarzewski (P) podczas 156. sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk w Muzeum Historii Polski w Warszawie, 24 bm. Prof. Agnieszka Chacińska odebrała nagrodę PAN. (sko) PAP/Albert Zawada

    Laureatka Nagrody PAN: nauka opiera się na ciekawości i zaufaniu

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera