Polska firma tworzy software dla kosmicznych misji ESA

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Spółka BitByBit odegrała ważną rolę w powstaniu nowego europejskiego systemu, który zapewnia ujednoliconą infrastrukturę naziemną dla różnych europejskich misji kosmicznych. Przedsiębiorstwo będzie uczestniczyło w dalszym rozwoju i obsłudze systemu.

Europejskie agencje i podmioty sektora kosmicznego stworzyły nową wersję systemu European Ground Segment-Common Core (EGS-CC) – platformy przeznaczonej do kontroli, monitorowania i przetwarzania danych z misji kosmicznych.

Poznańska firma BitByBit m.in. wdrożyła społecznościowy model rozwoju oprogramowania.

Polega on na tym, że programiści z branży kosmicznej mogą przesyłać zmiany w kodzie źródłowym, które są weryfikowane i włączane do EGS-CC przez doświadczonych członków społeczności, w tym właśnie BitByBit.

Ponadto polski zespół odpowiada za naprawianie błędów w interfejsie użytkownika, a także utrzymuje i rozwija zautomatyzowane scenariusze walidacyjne, które pomagają identyfikować nieścisłości w kodzie źródłowym.

Uczestniczy także w procesie wydania oprogramowania i dokumentacji oraz zapewnia wsparcie innym deweloperom.

W ubiegłym roku, razem z niemiecką firmą SpaceQube i holenderską ITCGR firma została wybrana do świadczenia tzw. usług Release Agent .

Obejmują one m.in. wydawanie nowych wersji systemu, zapewnienie infrastruktury rozwoju oprogramowania oraz zarządzanie portalem dla społeczności użytkowników.

Nowa platforma umożliwia Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz jej partnerom korzystanie ze wspólnej infrastruktury dla ich systemów naziemnych.

Dzięki niej m.in. różne misje mogą współdzielić zasoby takie jak stacje naziemne, narzędzia do planowania misji i centra przetwarzania danych.

System można dostosować do programów różnego typu - od małych misji satelitarnych po złożone projekty eksploracyjne. Jednocześnie może on współpracować z innymi systemami naziemnymi i międzynarodowymi standardami.

„Jesteśmy pod wrażeniem jakości i skuteczności działań konsorcjum, w tym firmy BitByBit. Dzięki wspólnym wysiłkom stworzyliśmy system, który znacznie poprawia zarządzanie europejskimi misjami kosmicznymi, przyczyniając się do ich większej efektywności i niezawodności” - mówi Guillaume Gain, oficer techniczny projektu EGS-CC i agent ds. wydania programu.

Oprogramowanie EGS-CC zostało udostępnione na licencji ESA Software Community License, dzięki czemu jest otwarte dla podmiotów z państw członkowskich ESA.

Polskie firmy mogą wykorzystywać system do własnych projektów, w tym integrować swoje produkty z nowym frameworkiem, a nawet uczestniczyć w rozwoju EGS-CC.

„Jesteśmy dumni z tego, że nasza firma zyskała zaufanie Europejskiej Agencji Kosmicznej i z powodzeniem realizuje powierzone nam zadania. To wielki zaszczyt i dowód naszej zdolności do realizacji skomplikowanych projektów w sektorze kosmicznym na najwyższym poziomie. Cieszymy się, że polskie podmioty mogą korzystać z wyników naszej pracy i mamy nadzieję, że przyniesie to wielkie korzyści dla rodzimego przemysłu kosmicznego” - podkreśla dr inż. Dariusz Walczak, CEO BitByBit.

Więcej informacji tutaj.

Nauka w Polsce, Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Scanway ma zamówienie od Intuitive Machines na dostarczenie instrumentu do obserwacji Księżyca

  • Fot. Adobe Stock

    W sobotę zacznie się astronomiczna zima

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera