Cyklon Freddy został oficjalnie najdłuższym cyklonem w historii pomiarów

12.03.2023 EPA/ANDRE CATUEIRA
12.03.2023 EPA/ANDRE CATUEIRA

Cyklon Freddy, który na przełomie lutego i marca 2023 roku siał spustoszenie w południowej części Afryki, został uznany za najdłużej utrzymujący się cyklon tropikalny w historii pomiarów – ogłosiła we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), agencja ONZ z siedzibą w Genewie.

Status Freddy’ego utrzymywał się na poziomie burzy tropikalnej lub wyższym przez 36 dni, co oznacza, że o ponad sześć dni pobił rekord należący do cyklonu John z 1994 roku.

Do Johna wciąż należy jednak rekord w kategorii przebytego dystansu. Jako burza tropikalna przebył on 13 159 kilometrów, podczas gdy Freddy znalazł się na drugim miejscu z 12 785 km.

"Freddy był niezwykłym cyklonem tropikalnym, nie tylko ze względu na swoją długowieczność, ale także zdolność do przetrwania wielokrotnych interakcji z lądem, co niestety miało poważne konsekwencje dla ludności południowo-wschodniej Afryki" – powiedział członek komisji WMO i ekspert ds. cyklonów z Uniwersytetu Wisconsin w USA Chris Velden.

Z powodu długiej wędrówki w pobliżu lądu i nad lądem cyklon Freddy spowodował rozległe zniszczenia, szczególnie na Madagaskarze, w Malawi i Mozambiku. W Malawi 1200 osób zginęło lub zostało uznanych za zaginione, a 2,1 tys. odniosło obrażenia. W Mozambiku ucierpiało 1,3 mln ludzi, a 180 osób zginęło.

W komunikacie prasowym WMO nie pojawiły się odniesienia do zmian klimatu jako przyczyny długowieczności Freddy’ego, ale na stronie poświęconej cyklonom tropikalnym organizacja podkreśliła, że "zmiany klimatu są związane nie tylko ze zwiększonym prawdopodobieństwem dużych huraganów, ale też bezpośrednim wzrostem ich niszczycielskiej siły".(PAP)

wia/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nowy przezroczysty półprzewodnik

  • Przemyśl, 14.09.2015. Konopie indyjskie w Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu. PAP/Darek Delmanowicz

    Konopie mogą uszkadzać chromosomy, sprzyjając nowotworom i wpływając na kolejne pokolenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera