Padł nowy rekord w internetowym transferze

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Międzynarodowy zespół naukowców przesłał przez internet dane z prędkością 402 terabitów na sekundę. Badacze pobili tym samym własne wcześniejsze osiągnięcie.

Międzynarodowa grupa ekspertów, kierowana przez naukowców z japońskiego Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych, pobiła rekord w prędkości przesyłu danych przez internet.

Na początku roku ta sama grupa ustanowiła rekord, osiągając 301 terabitów na sekundę, z użyciem pojedynczego światłowodu.

„Jeśli porówna się to do rekomendowanych przez Netflix prędkości min. 3 Mb/s przeznaczonej do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości, to jest to 100 mln razy szybciej” – podkreślają naukowcy.

Teraz także w pojedynczym, komercyjnie dostępnym światłowodzie uzyskano prędkość 402 terabitów na sekundę.

Wzrost prędkości udało się uzyskać m.in. dzięki poszerzeniu liczby częstotliwości użytych do przenoszenia danych – z czterech do sześciu.

Cel tego typu prac to usprawnienie internetu, tak aby mógł sprostać rosnącym wymaganiom biznesu i indywidualnych użytkowników.

„Uzyskane przez nas wyniki pomogą w zwiększeniu przepustowości pojedynczych włókien światłowodowych, tak aby świat dysponował szybszym systemem. Spodziewamy się, że ta nowa technologia będzie miała znaczący udział w zwiększeniu możliwości transmisji danych w optycznej infrastrukturze przy gwałtownie rosnącym zapotrzebowaniu” – mówi jeden z badaczy, Ian Philips z Uniwersytetu Aston (Wielka Brytania).

„Był to przełomowy ekpseryment możliwy dzięki wysiłkowi międzynarodowego zespołu oraz najnowszym osiągnięciom technicznym dostępnym w zajmujących się telekomunikacją laboratoriach badawczych na całym świecie” – dodaje prof. Wladek Forysiak z tej samej uczelni.(PAP)

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młody Wszechświat miał więcej czarnych dziur niż szacowali naukowcy

  • Góry i kaniony w Parku Narodowym Canaima w Wenezueli, Adobe Stock

    Wenezuela/ Znaleziono malowidła naskalne i petroglify liczące ponad 4 tys. lat nieznanego pochodzenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera