"A o tym PAN słyszał?" - nowy cykl popularyzujący naukę w internecie

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

"A o tym PAN słyszał?" - to nowy cykl popularyzujący naukę, prowadzony przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk. Chcemy pokazać, co się dzieje w naszych instytutach; laboratoriach; że zawód naukowca jest ciekawy, a sami naukowcy to interesujący ludzie - mówią inicjatorzy cyklu.

"Spotkania prowadzą osoby z PAN, które znają akademię z różnych perspektyw" - mówi serwisowi Nauka w Polsce producentka cyklu, Anna Bielec z PAN.

Prof. Katarzyna Starowicz-Bubak z Instytutu Farmakologii PAN i jej goście przybliżać będą nauki o życiu i medyczne; dr Magdalena Osial z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN będzie prowadziła rozmowy na temat nauk ścisłych i technicznych; prof. Łukasz Okruszek z Instytutu Psychologii PAN zajmie się naukami humanistycznymi i społecznymi. W spotkaniach podsumowujących weźmie też udział wiceprezes PAN prof. Dariusz Jemielniak, specjalista w dziedzinie nauk społecznych, tematyki związanej z dezinformacją w sieci i ruchami antynaukowymi.

Goście spotkań to również naukowcy związani z Polską Akademią Nauk, współpracujący czasem z innymi instytucjami naukowymi. "Chcemy pokazać sylwetki polskich naukowców, którzy realizują ciekawe badania w wielu dziedzinach od nauk ścisłych po nauki społeczne i humanistyczne otwartymi na nowe i nieznane a przy tym będącymi na różnych etapach kariery naukowej. Badania realizowane w polskich jednostkach naukowych prowadzone są na światowym poziomie i warto je promować oraz wspierać" - mówi serwisowi Nauka w Polsce Magdalena Osial, naukowiec, popularyzator nauk ścisłych - laureat konkursu Popularyzator Nauki, a od kilku lat - jego juror.

Jej zdaniem takie rozmowy są nie tylko formą popularyzacji nauki, ale też promocji nauki jako zawodu. "Popularyzacja nauki jest niebywale istotna i potrzebna. Jednocześnie, pozwala sieciować młodych ludzi z pasją do nauki nie tylko na arenie krajowej, ale także z różnych części świata; budować sieć kontaktów, która z pewnością zaowocuje w przyszłości. Popularyzację nauki to nie tylko ciekawe pokazy i spotkania, to przede wszystkim ogromny potencjał edukacyjny i inwestycja w przyszłe pokolenia" - dodaje dr Osial.

W czerwcowych odcinkach cyklu "A o tym PAN słyszał?" gościem był m.in. prof. dr hab. Rafał Wiglusz z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN im. Włodzimierza Trzebiatowskiego we Wrocławiu oraz z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej. Jest on specjalistą w dziedzinie nanobiotechnologii, zajmuje się projektowaniem i otrzymywaniem nowych nanomateriałów o sprecyzowanych właściwościach biomedycznych dla medycyny translacyjnej i spersonalizowanej. Prof. Wiglusz opowiadał o nanomateriałach i ich zastosowania w medycynie. Mówił o tym, czy nanostrukturalny hydroksyapatyt czy może służyć jako materiał kościozastępczy; czy minerały otrzymane syntetycznie mogą pomóc w regeneracji tkanek, czy nanocząstki można wykorzystać w nowoczesnych biosensorach? Dlaczego materiały na bazie apatytów mogą być alternatywą do botoksu; i czy nanomateriały mogą być nośnikami leków?

W trakcie innego spotkania prof. Katarzyna Starowicz-Bubak, zaprosiła psychologa prof. Przemysława Bąbla - psychologa, dyrektora Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Bąbel prowadzi badania nad uczeniowymi mechanizmami wpływu placebo na ból, pamięcią bólu i czynnikami psychologicznymi modyfikującymi percepcję bólu. Wspólnie zastanawiali się, czemu stan pacjenta po zażyciu placebo nierzadko poprawia się - i czy komuś może się pogorszyć. Rozmawiali też o tym, czy jest różnica w efekcie placebo w leczeniu środkami uśmierzającymi ból i antydepresantami; jak na efekt placebo wpływają efekty farmakologiczne, a jak psychologiczne - i jaki jest chemiczny skład placebo.

"Chcemy docierać do ludzi z informacjami o tym, co się dzieje w instytutach PAN, jakie badania są tam prowadzone, jakie sukcesy osiągają naukowcy" - mówi Anna Bielec.

Spotkania transmitowane są na żywo. "Ważne jest to, że słuchacze mają możliwość zadawania pytań w czasie spotkania. Chcemy, by była to rozmowa naukowca z naukowcem, ale kierunek nadają też pytania od słuchaczy" - mówi Anna Bielec.

Odcinki czerwcowe to dopiero przetarcie szlaku. Kolejne, cotygodniowe spotkania planowane są na wrzesień - październik.

Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera