Naukowcy: promienie słoneczne to ryzyko nowotworów skóry; trzeba ją chronić kremami z filtrem UV

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wakacje to czas, kiedy wielu Polaków korzysta ze słońca, często wybierając zagraniczne destynacje, gdzie nasłonecznienie jest większe niż w kraju. Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przypomnieli, by chronić skórę, stosując odpowiednie kremy z filtrem UV.

"Niezwykle ważne jest, aby naszą skórę chronić, stosując odpowiednie kremy z filtrem UV, których na rynku jest bardzo dużo. Najczęściej wybierajmy produkty zawierające filtry chemiczne, które absorbują promieniowanie ultrafioletowe i zamieniają je na ciepło, chroniąc tym samym skórę przed uszkodzeniem" - podkreśliła prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Beata Bergler-Czop z Katedry i Kliniki Dermatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM), cytowana w komunikacie SUM.

Jak wyjaśniła, filtry chemiczne są powszechnie stosowane w kosmetykach ze względu na ich łatwość aplikacji i brak śladów na skórze. Jednak dla małych dzieci do ukończenia 2. roku życia zaleca się używanie filtrów mineralnych, zawierających tlenek cynku i tlenek tytanu, które odbijają promienie słoneczne.

"Niezwykle ważne jest, że zastosowanie kremu z filtrem nie zapewnia nam całkowitej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Należy pamiętać, że krem ze współczynnikiem ochrony słonecznej (SPF) pozwala na 15, 30, czy też 50-krotnie dłuższy czas przebywania na słońcu, bo SPF określa bowiem, ile razy większa dawka, a nie czas, jest potrzebna do wywołania rumienia na skórze w porównaniu do skóry niepokrytej filtrem" - przestrzegła prof. Bergler-Czop.

Dodała, że zaleca się korzystanie z SPF co najmniej 30 na całe ciało przez cały okres wiosenno-letni. Po każdej kąpieli w wodzie należy ponownie aplikować kremy z filtrem zgodnie z zaleceniami producenta. Słona woda morska, chlor z basenów oraz klimatyzacja mogą przesuszać skórę, a silny wiatr ją podrażniać.

"Pamiętajmy, że obowiązuje nas intensywna pielęgnacja nawilżająca, odpowiednio do tego przeznaczonymi preparatami, dostosowanymi do indywidualnych potrzeb skóry" – podkreślił dr hab. n. med. Bartosz Miziołek z SUM.

Ważne jest także noszenie nakrycia głowy – szerokie rondo kapelusza, które chroni nos, policzki, brodę i szyję. Zaleca się również noszenie okularów przeciwsłonecznych chroniących oczy przed promieniowaniem.

"W okresie letnim należy pamiętać również o nawadnianiu skóry od wewnątrz, piciu dużych ilości wody, a także unikaniu zbyt długich, gorących pryszniców, które będą dodatkowo nasilały tendencję do przesuszenia skóry" - dodał dr Miziołek.

Wysokie temperatury powodują zwiększone pocenie się skóry, co może prowadzić do potówek lub zaostrzenia istniejących problemów skórnych. Dlatego warto nosić przewiewną odzież z naturalnych materiałów i unikać ciasnych ubrań.

Jak podkreślają naukowcy, na rynku dostępne są również suplementy diety wspomagające pielęgnację skóry i opalanie – nie ma jednak obiektywnych dowodów na ich skuteczność. (PAP)

Julia Szymańska

jms/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dermatolog: tatuaże nie są zdrowe; nie warto ich sobie robić

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: wirusy przenoszone przez komary będą spotykane w naszym środowisku coraz częściej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera