Uczelnie i instytucje

Szczecin/ Ponad 18 tysięcy kandydatów na studentów publicznych uczelni

02.07.2016. Szczecin z lotu ptaka. PAP/Marcin Bielecki
02.07.2016. Szczecin z lotu ptaka. PAP/Marcin Bielecki

W pierwszym naborze na rok akademicki 2024/25 największa uczelnia w regionie, Uniwersytet Szczeciński, zarejestrowała 6867 kandydatów. Pomorski Uniwersytet Medyczny ma 3,5 tys. chętnych na kierunku lekarskim. Na wszystkie państwowe uczelnie aplikowało ponad 18 tysięcy osób.

Pierwszy etap rekrutacji na studia stacjonarne (I stopnia i jednolite magisterskie) na większości publicznych uczelni trwał do połowy lipca. Wyniki naborów zostaną ogłoszone pod koniec miesiąca, kiedy kandydaci na studentów dostarczą do dziekanatów dokumenty i potwierdzą wolę nauki. Na razie uczelnie informują o liczbie zarejestrowanych w elektronicznych systemach rekrutacji.

Uniwersytet Szczeciński na rok akademicki 2024/25 przygotował łącznie ponad 10 tysięcy miejsc, na 93 kierunkach, w tym dziewięciu nowych. „W pierwszym naborze liczba kandydatów na stacjonarne studia I stopnia i jednolite magisterskie wyniosła 6867, więcej niż w zeszłym roku, wtedy było to 6159 osób, a zostało przyjętych 5676 osób” – poinformowała PAP Agnieszka Lizak, rzeczniczka prasowa US.

Najbardziej obleganym kierunkiem na US od wielu lat jest psychologia. W tym roku zarejestrowano prawie siedmiu kandydatów na jedno miejsce (aplikowało 868 osób). Na filologii angielskiej odnotowano 3,5 kandydata na miejsce, a studiami prawniczymi jest zainteresowanych trzy razy więcej chętnych niż miejsc. Dobry nabór (prawie 2,5 kandydata) był też na kierunkach: media i cywilizacja oraz komunikacja i psychologia w biznesie.

Drugi nabór na studia stacjonarne I st. i jednolite magisterskie na US rozpocznie się 1 sierpnia. Natomiast cały czas trwa (do 13 sierpnia) nabór na studia II st. i wszystkie studia niestacjonarne.

Najbardziej renomowana szczecińska uczelnia, Pomorski Uniwersytet Medyczny, chwali się ogromnym zainteresowaniem studiami na kierunkach: lekarskim (3500 kandydatów, czyli 14 chętnych na jedno miejsce) i lekarsko-dentystycznym (1500, aż 21 chętnych na miejsce). „Jesteśmy w trakcie procesu rekrutacji. Na większość kierunków, na których trwa nabór, zarejestrowało się już więcej osób niż mamy miejsc” – powiedziała PAP Magdalena Stankiewicz, kierownik działu promocji PUM.

Na dwóch najbardziej obleganych kierunkach PUM kandydaci mają czas do 26 lipca na złożenie dokumentów. Natomiast Wydział Nauk o Zdrowiu czeka na zgłoszenia kandydatów (na studia I st. i jednolite magisterskie) do 29 lipca, a na dokumenty do 9 sierpnia. Wydział Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej rejestruje kandydatów do 30 lipca, a termin dostarczania dokumentów to 12 sierpnia.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny przygotował na studiach inżynierskich ponad 2600 miejsc. „Maturzyści mogą wybierać spośród 43 kierunków, w tym dwóch nowych: dietetyka i zarządzanie” – wyjaśniła Emilia Kujawa, rzeczniczka ZUT.

W pierwszym terminie rekrutacji zarejestrowano 3703 chętnych. „To więcej niż rok temu, kiedy ten wynik wyniósł 3440” – podkreśliła Kujawa. Z tzw. pierwszą preferencją zarejestrowano 2216 kandydatów. Rok temu było ich 2101.

Najpopularniejsze kierunki to dietetyka (ponad trzy osoby na miejsce), architektura (2,66), automatyka i robotyka (2,57), budownictwo (2,19). Prawie dwa razy więcej chętnych niż miejsc jest również na kynologii oraz informatyce. Drugi nabór na studia stacjonarne I st. rozpoczął się 18 lipca. A do 13 sierpnia trwa nabór na studia II st.

Trwa również rekrutacja na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Do wyboru jest 15 kierunków, w tym nowość – inżynieria modelowania przestrzennego. Jak poinformowała Anna Zengota, dyrektor działu promocji PM, w elektronicznym systemie rejestracji odnotowano 1924 kandydatów. „W przewadze są to rejestracje na studia I stopnia stacjonarne” – wyjaśniła Zengota.

Kandydaci na ten rodzaj studiów do 22 lipca dostarczali dokumenty, a 23 lipca po południu otrzymali informację, czy zostali przyjęci. „Dopiero po tym czasie zapadną też decyzje o uruchomieniu drugiego naboru na wybranych kierunkach” – zaznaczyła Zengota.

Na studiach stacjonarnych I st. PM przygotowała łącznie 1328 miejsc, plus 373 dla studentów międzynarodowych. Największym zainteresowaniem, tradycyjnie cieszy się nawigacja (także w jęz. angielskim) oraz informatyka, logistyka i mechatronika.

Najmłodsza państwowa uczelnia w Szczecinie – Akademia Sztuki po pierwszym naborze zarejestrowała 739 zgłoszeń na 317 miejsc. Jak podkreślił w rozmowie z PAP kierownik działu promocji i organizacji wydarzeń artystycznych AS Maciej Mizgalski, „czwarty rok z rzędu zwiększa się liczba kandydatów”. Najbardziej popularnym kierunkiem była grafika projektowa, gdzie jest sześciu kandydatów na miejsce. Podobnym zainteresowaniem cieszył się kierunek gry komputerowe i rzeczywistość wirtualna (5,3 kandydata), a także grafika artystyczna (5) i arteterapia (5). Na projektowanie mody i wokalistykę jazzową zarejestrowano ok. czterech chętnych na miejsce. „Oferujemy łącznie 20 kierunków, w tym 5 muzycznych i 15 wizualnych, studia I i II stopnia” – wyjaśnia Mizgalski.

Przed rokiem akademickim 2024/25 szczecińska AS po raz drugi organizuje nabór do szkoły doktorskiej (III st.), a po raz pierwszy do centrum studiów podyplomowych i szkoleń. Do końca lipca uczelnia ma ogłosić, na których kierunkach są jeszcze wolne miejsca.

„U nas nie ma limitu wieku i nie liczą się wyniki matury, tylko wyniki egzaminu wstępnego” – przypomina Mizgalski. „Osoby z tzw. starą maturą nie muszą +uzupełniać+ wykształcenia. Najstarsi studenci, na malarstwie, są w wieku emerytalnym”. (PAP)

tma/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 08.11.2024. PAP/Leszek Szymański

    Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego

  • Fot. Adobe Stock

    CBA: zatrzymany pracownik naukowy i przedsiębiorca; chodzi o śledztwo dot. PARP i NCBR

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera