Uczelnie i instytucje

Projekt/ Minister nauki chce ujednolicić przebieg konkursów na dyrektora NCBR i jego zastępców

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ujednolicenie przebiegu konkursów na stanowiska dyrektora i zastępców dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) - to główny cel projektu noweli rozporządzenia ministra nauki, opublikowany w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

Zgodnie obecnie obowiązującym rozporządzeniem z 2010 r. komisję konkursową przeprowadzającą konkursy na stanowisko dyrektora NCBR powołuje minister nauki i szkolnictwa wyższego, natomiast komisję konkursową na stanowisko zastępcy dyrektora NCBR – dyrektor tej instytucji.

„Powodowało to brak jednolitości przebiegu konkursów na stanowisko zastępcy dyrektora NCBR i na stanowisko dyrektora NCBR w zakresie sposobu i trybu powoływania członków komisji konkursowych przeprowadzających te konkursy” – wyjaśniono w uzasadnieniu projektu. Zgodnie z nowelą obie komisje konkursowe będzie powoływał minister nauki; będzie mógł także odwoływać jej członków.

W noweli rozporządzenia uwzględniono też aktualizację składu komisji konkursowej przeprowadzającej konkurs na stanowisko zastępcy dyrektora NCBR. Obecnie w jej skład wchodzi pięciu członków, w tym po jednym przedstawicielu ministra i Rady NCBR.

„W związku z tym, że to minister będzie po zmianach powoływał wszystkich członków komisji konkursowej, bezcelowe jest wyznaczanie przez ministra do jej składu swojego przedstawiciela” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Projektodawcy wskazali przy tym, że zaproponowane zmiany zapewnią równe traktowanie kandydatów na oba stanowiska, którzy będą podlegali ocenie przez komisje konkursowe wyłonione przez ten sam, zewnętrzny w stosunku do NCBR organ.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu, ponieważ obecnie nie są prowadzone konkursy na stanowiska zastępców dyrektora NCBR, projektowane rozporządzenie nie wymaga regulacji przejściowych.(PAP)

abu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 02.03.2017. Konferencja "Współczesne tendencje rozwojowe teorii i filozofii prawa". PAP/Leszek Szymański

    NSA: premier nie musi udzielać informacji, ile osób ze spółek SP uzyskało dyplom MBA w Collegium Humanum

  • Fot. Adobe Stock

    Polska prezydencja w UE: dyplomy europejskie na horyzoncie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera