Ekspertka: ulewy nie rozwiązują problemu suszy; potrzebna jest retencja

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Intensywne, krótkotrwałe opady przynoszą więcej strat niż zysków dla środowiska - twierdzi prof. Ewa Burszta-Adamiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jej zdaniem szansą na odwrócenie tego trendu jest retencja. Naukowczyni wraz z zespołem opracowała katalog dobrych praktyk na ten temat.

Prof. Ewa Burszta-Adamiak z Instytutu Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest liderką zespołu naukowego zajmującego się wodą, klimatem i środowiskiem. Odniosła się m.in. do ulewnych deszczów, które między 2 a 3 sierpnia nawiedziły Wrocław. Oceniła, że tego typu krótkotrwałe i intensywne opady nie są korzystne dla środowiska.

"Odbudowa zasobów wodnych to bowiem proces długotrwały. Lipiec w uwarunkowaniach klimatycznych Polski to zazwyczaj miesiąc z największą ilością opadów, ale są to opady intensywne i krótkotrwałe" - wskazała prof. Ewa Burszta-Adamiak, cytowana w komunikacie uczelni.

Jak zauważyła, w trakcie tego typu deszczów przeciążone są systemy kanalizacyjne, ale nie wpływają one na wzrost retencji.

"W miastach dochodzi do tzw. powodzi błyskawicznych, o których w ostatnim czasie wyjątkowo głośno. Zatem, aby zażegnać problem suszy, potrzebne są dłuższe okresy z opadami umiarkowanymi, rozłożonymi w miarę równomiernie w czasie, ale też miejsca, gdzie mogą one być retencjonowane czy lokalnie zagospodarowane poprzez infiltrację do gruntu, zamiast bezproduktywnego, szybkiego odprowadzenia do systemu kanalizacyjnego" - zauważyła badaczka.

Jak podkreśliła naukowczyni, do zwiększenia retencji może przyczynić się każdy, szczególnie właściciele domów w zabudowie jednorodzinnej lub szeregowej. Wymagają też tego przepisy. Według Burszty-Adamiak ważne jest, aby nie odprowadzać deszczówki do systemu kanalizacyjnego.

"Każdy Kowalski powinien w pierwszej kolejności rozważyć możliwość ujęcia i/lub wykorzystania deszczówki na swoim terenie. Rozwiązań technicznych jest bardzo dużo. To m.in. studnia chłonna, skrzynki retencyjno-rozsączające, komory drenażowe, ogrody deszczowe itp. Wszystkie te rozwiązania prowadzą do czasowego retencjonowania wody opadowej, a następnie odprowadzenia do gruntu" - przekazała prof. Ewa Burszta-Adamiak.

Jak podkreśliła badaczka, woda powinna być także oszczędzania na co dzień, podczas zajęć wykonywanych w domach.(PAP)

Nauka w Polsce, Michał Torz

mt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Animacje komputerowe i gogle VR przyspieszają badania nad zachowaniem pająków

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: dawne zielniki to bezcenne źródło wiedzy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera