Historia i kultura

Małopolskie/ Cmentarzysko sprzed ponad 4 tys. lat odkryte na trasie drogi S7

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Cmentarzysko powstałe na wzgórzu ponad 4 tysiące lat temu, na przełomie neolitu i epoki brązu znaleźli archeolodzy prowadzący badania terenu pod drogę ekspresową S7 w Parkoszowicach (woj. małopolskie). Pochowano tam osiem osób, przedstawicieli kultury ceramiki sznurowej.

Jak przekazał w piątek Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jest to jedno z bardziej interesujących odkryć dokonanych przez badaczy sprawdzających teren przed budową ponad 5-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 od Miechowa do Szczepanowic. W promieniu niespełna 15 km od stanowiska w Parkoszowicach odkryto jeszcze trzy inne cmentarzyska z tego okresu - w Smrokowie, Szczepanowicach i Giebułtowie. Wszystkie znaleziska przekazano do Polskiej Akademii Nauk.

Cmentarzysko w Parkoszowicach znaleziono na wzgórzu nieco na północ od węzła Szczepanowice, gdzie archeolodzy przebadali teren o powierzchni 1,8 ha. Według naukowców powstało ono ponad 4 tysiące lat temu, na przełomie neolitu i epoki brązu. Na cmentarzysku pochowano osiem osób, przedstawicieli kultury ceramiki sznurowej. Zdaniem badaczy w pobliżu funkcjonowała w tych czasach osada, co jest bardzo rzadkie w przypadku tej kultury – jej przedstawiciele grzebali zwykle swych zmarłych w oddaleniu od osad.

Wykopaliska wykazały, że zmarli zostali pochowani w wykopanych w ziemi jamach grobowych, w pozycji skurczonej na boku, z głową skierowaną na północny wschód. Poza samymi szkieletami na cmentarzysku odkryto również ceramiczne naczynia oraz kamienne i krzemienne narzędzia. Przedmioty te zostały złożone do grobów razem z pochowanymi. W grobie jednej z kobiet znaleziono miedziane ozdoby.

Według archeologów były to wtedy bardzo rzadkie przedmioty, więc prawdopodobnie zmarła miała wysoki status w swojej społeczności.

Budowa fragmentu drogi ekspresowej między węzłami Miechów i Szczepanowice dobiega końca, a jej otwarcie zapowiadane jest jeszcze w tym miesiącu. Dwujezdniowa droga o długości 5,3 km, zlokalizowana na północ od Krakowa, przebiega przez rolnicze tereny Wyżyny Miechowskiej.(PAP)

Nauka w Polsce

rgr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera