Kanada/Małe cząstki pyłu w powietrzu groźne dla zdrowia mieszkańców dużych miast

Montreal. Fot. Adobe Stock
Montreal. Fot. Adobe Stock

W dwóch największych miastach Kanady zawieszone w powietrzu cząstki PM 2,5 odpowiadają za dodatkowe ponad tysiąc zgonów rocznie. Substancje te z łatwością przenikają do krwi, a z nią do różnych tkanek.

Badanie przeprowadzone w McGill University pokazuje, jak duże zagrożenie stanowią zawieszone w powietrzu pyły – szczególnie te najmniejsze o średnicy do 2,5 mikrona, znane jako PM 2,5.

„Ultramałe cząstki mają wyjątkowo nieduże rozmiary, co pozwala im przenikać głęboko do płuc i przedostawać się do krwi. Coraz więcej dowodów sugeruje, że zanieczyszczenia te mogą przyczyniać się do rozwoju chorób serca i płuc, a także niektórych rodzajów raka” – przestrzega Scott Weichenthal, autor pracy opublikowanej w piśmie „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.

„Jednak do tej pory badania nie sprawdzały ich wpływu na śmiertelność ludzi w Kanadzie” – dodaje.

Naukowcy śledzili poziom zanieczyszczenia powietrza w latach 2001-2016 w różnych dzielnicach Montrealu i Toronto, zamieszkałych przez 1,5 miliona dorosłych.

Wykorzystując najnowocześniejsze modele łączące metody uczenia maszynowego z pomiarami jakości powietrza, informacjami o użytkowaniu gruntów i zdjęciami lotniczymi, oszacowali, ile drobnych cząsteczek znajdowało się w powietrzu w różnych okresach.

Następnie wykorzystali metody statystyczne do obliczenia związku między ekspozycją na te cząstki a ryzykiem śmierci.

Długotrwałe wystawienie na te cząstki oznaczało w danym okresie wzrost ryzyka zgonu z innej przyczyny niż w wypadku o ponad 7 proc. Przy tym ryzyko zgonu z powodu chorób płuc wzrastało aż o 17,4 proc., a choroby wieńcowej – 9,4 proc.

Rozmiary cząstek mają zdaniem kanadyjskich specjalistów kluczowe znaczenie.

„Poprzednie badania, które nie uwzględniały wielkości cząsteczek, mogły pominąć lub zaniżyć poważne zagrożenia zdrowotne” – podkreśla prof. Weichenthal.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Lek na niewydolność serca może pomóc zapobiec uszkodzeniu serca związanemu z chemioterapią

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera