Kraków/ Pierwsi geodeci na „Marsie”

źródło: materiały prasowe, Zespół Promocji Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie
źródło: materiały prasowe, Zespół Promocji Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej dokonali pierwszych pomiarów geodezyjnych na ziemskim „Marsie” – czyli w stworzonej w Krakowie przestrzeni odzwierciedlającej powierzchnię Czerwonej Planety. Efekty ich prac zostaną wykorzystane we wrześniowych zawodach łazików marsjańskich.

Jak podano w przesłanym PAP komunikacie Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, studenci tej jednostki wzięli udział w misji na “Marsie”. Członkowie Koła Naukowego Geodetów Dahlta (Martyna Bartczak, Julia Szewczyk, Michał Barcik i Szymon Zarosa) pod okiem dr. inż. Mikołaja Skulicha wykonali pomiary na Mars Yardzie AGH – miejscu odwzorowującym powierzchnię czwartej planety od Słońca. Tam rozegra się rywalizacja tegorocznej edycji zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC).

Członkowie z KNG Dahlta mieli za zadanie wyznaczyć współrzędne punktów, które posłużą do wyznaczenia trasy łazików marsjańskich. Do mapowania terenu geodeci wykorzystali technologię Globalnych Systemów Nawigacji Satelitarnej (Global Navigation Satellite Systems – GNSS) i zaawansowany odbiornik GS16.

Studenci wrócą jeszcze na krakowskiego Marsa. Podczas drugiej misji (pod opieką dr. hab. inż. Pawła Ćwiąkały) wykonają pomiary bezzałogowymi statkami powietrznymi. Drony umożliwią zwizualizowanie całej przestrzeni toru marsjańskiego i stworzenie jego modelu 3D. Dla uszczegółowienia pomiarów geodeci wykorzystają też skaning laserowy.

Mars Yard AGH to miejsce powstałe w sąsiedztwie budynku Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej. Z setek ton czerwonego porfiru z podkrakowskiej kopalni Zalas zbudowano mierzącą blisko 900 m kw. konstrukcję. Małopolski porfir ma cechy podobne do skał występujących na powierzchni Czerwonej Planety. Za projekt odpowiada kilkanaście osób, w tym geolodzy, specjaliści od logistyki i organizatorzy zawodów ERC.

Główną projektantką toru jest dr Anna Łosiak, ekspertka w dziedzinie geologii planetarnej. Mars Yard pozwoli przyszłym inżynierom kosmicznym – takim jak uczestnicy European Rover Challenge – trenować w bezpieczny sposób poruszanie się po powierzchni innej planety skonstruowanymi przez siebie robotami.

ERC jest organizowana w Polsce od 10 lat przez Europejską Fundację Kosmiczną. Po raz pierwszy impreza odbędzie się w Krakowie. Zmieni się też kosmiczna lokalizacja marsjańskich zawodów. Do tej pory uczestnicy testowali łaziki w terenie przypominającym północne rejony Marsa. W tym roku Mars Yard odwzorowuje warunki Valles Marineris. Ten największy kanion w Układzie Słonecznym, położony na południe od marsjańskiego równika, ma ok. 5 tys. km długości, 5-11 km głębokości i do 400 km szerokości.

„To gigantyczna struktura geologiczna i jedno z ciekawszych miejsc na Czerwonej Planecie, szczególnie w kontekście badań i przyszłości, ponieważ to potencjalna lokalizacja budowy przyszłej marsjańskiej bazy” – powiedziała cytowana we wcześniejszym komunikacie AGH dr Anna Łosiak.(PAP)

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera