MI: polscy naukowcy znaleźli sposób na złotą algę; naturalny preparat hamuje zakwity wody

Zamknięte kąpielisko miejskie w Rzeszowie - z powodu wykwitu sinic (mr) PAP/Darek Delmanowicz
Zamknięte kąpielisko miejskie w Rzeszowie - z powodu wykwitu sinic (mr) PAP/Darek Delmanowicz

Zespół specjalistów opracował metodę eliminującą rozwój złotej algi; preparat wynaleziony przez polskich naukowców SinStop jest naturalny, a badania wykazują wysoką skuteczność w hamowaniu zakwitów wody - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

Jak przekazał resort infrastruktury, interdyscyplinarny zespół specjalistów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego i firmy Ecco-Logic we współpracy z PGGW Wody Polskie opracował nową metodę eliminującą rozwój złotej algi. W badaniach preparat SinStop wykazuje wysoką skuteczność w hamowaniu zakwitu wody.

W komunikacie wskazano, że prowadzony eksperyment naukowy na wydzielonym fragmencie Kanału Gliwickiego zakończył się sukcesem, a środek wynaleziony przez polskich naukowców spełnił swoją rolę. Dodano, że nie zaobserwowano negatywnego wpływu preparatu na zwierzęta w wodzie, a efekt ochronił populacje ryb rozpoczynając naturalne procesy samooczyszczania wody.

Cytowany w informacji ministerstwa dyrektor IMGW-PIB prof. Robert Czerniawski stwierdził, że "testowana metoda jest bezpiecznym i skutecznym sposobem ograniczenia śnięcia ryb". (PAP)

jls/ mmu/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera