Dania/ Badanie: strefy czystego transportu poprawiły jakość powietrza

Aarhus, Adobe Stock
Aarhus, Adobe Stock

Wprowadzone jesienią 2023 roku przepisy zakazujące starym samochodom z silnikami Diesla bez filtra wjazdu do pięciu duńskich miast poprawiły jakość powietrza - wynika z badania Narodowego Centrum Środowiska i Energii (DCE) Uniwersytetu w Aarhus.

Według naukowców w tzw. strefach środowiskowych w Kopenhadze, Frederiksbergu, Odense, Aarhus oraz Aalborgu zanieczyszczenie powietrza cząstkami stałymi pochodzącymi z ruchu samochodowego spadło o 36 proc. "Jest to dobra wiadomość, gdyż właśnie te zanieczyszczenia najbardziej negatywnie wpływają na zdrowie ludzi" - podkreślił Steen Solvang Jensen z DCE.

Jednocześnie Solvang Jensen przyznał, że duża część zanieczyszczeń w duńskich miastach pochodzi z innych źródeł, czyli pieców opalanych drewnem, działalności rolniczej lub z innych krajów. "Oznacza to, że - w szerszym kontekście - mamy do czynienia z niewielką poprawą jakości powietrza" - zauważył Solvag Jensen.

Ekspert ocenił, że strefy czystego powietrza są ważną inicjatywą lokalną, ale - jego zdaniem - powinny być powiązane z działaniami na poziomie krajowym i międzynarodowym.

W Danii o strefach czystego powietrza decydują władze lokalne. Kopenhaga od 1 marca 2025 roku powiększy strefę czystego powietrza o obszar w kierunku gminy Tranby na wyspie Amager, gdzie znajduje się lotnisko.

Kontrola przestrzegania przepisów odbywa się na podstawie zdjęć tablic rejestracyjnych dokonywanych automatycznie przez kamery. Za niedostosowanie się do reguł grozi mandat w wysokości 1500 koron (około 858 złotych) od samochodu osobowego.

Kierowcy przyjeżdżający do Danii starszymi samochodami z silnikiem Diesla bez filtra cząstek stałych mają obowiązek zarejestrowania swoich aut przez stronę internetową.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera