Uczelnie i instytucje

Politechnika Łódzka wśród partnerów unijnego projektu VR Health Champions

Łódź, 20.04.2016. Kampus Politechniki Łódzkiej pomiędzy ul. Wólczańską i al. Politechniki 20 bm. w Łodzi. (gm/nlat) PAP/Grzegorz Michałowski
Łódź, 20.04.2016. Kampus Politechniki Łódzkiej pomiędzy ul. Wólczańską i al. Politechniki 20 bm. w Łodzi. (gm/nlat) PAP/Grzegorz Michałowski

Naukowcy z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych Politechniki Łódzkiej pracują nad nowoczesnymi narzędziami medycznymi, które wykorzystywać będą technologię rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej (VR/AR). Robią to w ramach unijnego projektu VR Health Champions o wartości 5,8 mln euro.

"Politechnika Łódzka znalazła się w gronie 17 partnerów unijnego projektu VR Health Champions, finansowanego w ramach programu Horyzont Europa. Jego celem jest rozwój technologii VR/AR w opiece zdrowotnej - od prototypu po wdrożenie - opracowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa" - poinformowała w środę rzeczniczka uczelni dr inż Ewa Chojnacka.

Na program VR Health Champions Unia Europejska przeznaczyła ponad 5,8 miliona euro. Jego realizacją zajmuje się 17 partnerów z różnych krajów. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracują nowoczesne narzędzia medyczne, takie jak wspomaganie USG za pomocą rozszerzonej rzeczywistości, trening "soft skills" dla medyków z wykorzystaniem VR oraz testy efektywności aplikacji na podstawie analizy danych biomedycznych.

Zdaniem dr hab. inż. Doroty Kamińskiej, która koordynuje prace w PŁ, efektem zastosowanych technologii będzie uzyskanie lepszej nawigacji medycznej podczas operacji. Technologie VR można wykorzystywać także w tworzeniu terapeutycznych gier immersyjnych dla pacjentów, w ocenie poznawczej, w edukacji medyków i studentów - przez symulacje VR. Badacze zakładają, że w wyniku ich prac powstaną specjalnie zaprojektowane zestawy VR do użytku medycznego.

VR Health Champions to kolejny projekt realizowany przez zespół Voxel Research Lab z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych PŁ, związany z technologiami immersyjnymi.(PAP)

agm/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera