Historia i kultura

Kujawy/W Sarnowie łódzcy archeolodzy odnaleźli kurhan sprzed 5 tys. lat

Fot. Adobe Stock (zdjęcie ilustr.)
Fot. Adobe Stock (zdjęcie ilustr.)

Kurhan sprzed ponad 5.5 tys. lat odnaleźli archeolodzy z Łodzi w rejonie Sarnowa na Kujawach. Jest prawdopodobnie kilkaset lat starszy niż znane już grobowce megalityczne z tego terenu.

W rejonie cmentarzyska megalitycznego sprzed 5500 lat w Sarnowie w gm. Lubraniec na Kujawach archeolodzy odnaleźli fragmentów naczyń oraz przedmiotów krzemiennych.

Zaskakujący wynik czwartego sezonu badań archeologicznych, które prowadzą naukowcy z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego (MAiE) w Łodzi, skrywał niewielki pagórek z dużą liczbą kamieni, znajdujący się w polu niedaleko Lasu Sarnowskiego.

Pagórek częściowo zniwelowany przez prowadzone tam prace rolne okazał się kurhanem, który prawdopodobnie został wzniesiony przez społeczność zamieszkującą teren obecnych Kujaw. Zdaniem łódzkich archeologów, kurhan może być nawet kilkaset lat starszy niż znane już pobliskie megality kujawskie.

"Jest to wyjątkowe odkrycie, ponieważ podobne formy kurhanów występują głównie w Czechach i Niemczech. Na obecnym etapie badań rozpoznaliśmy pozostałości nasypu i płaszcza kamiennego. W centrum kurhanu zachował się bruk kamienny, który przykrywa jamę grobową. Dalsze prace pozwolą na dokładne ustalenie, kiedy kurhan powstał" - powiedział PAP Piotr Papiernik, kierownik badań.

"To już czwarty sezon archeologicznych badań wykopaliskowych w rejonie cmentarzyska megalitycznego sprzed 5500 lat w Sarnowie w gm. Lubraniec. W tym roku prace skoncentrowane są w miejscu, gdzie zarejestrowano pozostałości osady społeczności, która zbudowała monumentalne grobowce znajdujące się w Parku Kulturowym Sarnowo" - poinformowała PAP Ida Wojnarowska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Prace prowadzone są przez łódzkie muzeum we współpracy z Fundacją Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego oraz Urzędem Gminy i Miasta Lubraniec.

W rejonie południowych Kujaw znajdują się odkryte przed laty zespoły grobowców sprzed 5-4,5 tys. lat. Te monumentalne, długie na kilkadziesiąt metrów obiekty zbudowane z kamieni znajdują się w rejonie wsi Sarnowo i Wietrzychowice. Zwane megalitami kujawskimi i są prawdopodobnie najstarszymi zabytkami architektury w Polsce. (PAP)

Marek Juśkiewicz

jus/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera