Chile/ Naukowcy: Antarktyda zmienia się szybciej niż oczekiwano

Adobe Stock
Adobe Stock

Antarktyda zmienia się szybciej niż oczekiwano – stwierdzili uczestnicy międzynarodowej konferencji dot. tego regionu. Według NASA pokrywa lodu jest na tyle duża, że może podnieść średni globalny poziom mórz nawet o 58 m. "To, co dzieje się na Antarktydzie, nie pozostaje na Antarktydzie" - zaalarmowali.

Nowe ustalenia przekazało ponad 1500 naukowców, biorących udział w 11. Konferencji Komitetu Naukowego Badań Antarktycznych w mieście Pucon, w Chile, podał w środę Reuters.

Naukowcy przedstawili wyniki swoich badań, posiłkując się danymi ze stacji pogodowych oraz danymi satelitarnymi, które są gromadzone od ok. 40 lat. Głównym wątkiem debaty była próba odpowiedzi na pytanie: czy Antarktyda osiągnęła punkt krytyczny lub punkt przyspieszonej i nieodwracalnej utraty lodu morskiego z pokrywy lodowej Antarktydy Zachodniej?

"Nie ma pewności co do tego, czy obecne obserwacje wskazują na tymczasowy spadek lodu morskiego" - powiedziała Liz Keller, specjalistka od paleoklimatu z Victoria University of Wellington w Nowej Zelandii, która prowadziła sesję na temat przewidywania i wykrywania punktów krytycznych na Antarktydzie.

Reuters przywołał szacunki NASA, według których pokrywa lodowa Antarktydy ma wystarczającą ilość lodu, aby podnieść średni globalny poziom morza nawet o 58 m. Jednocześnie badania wykazały, że ok. jedna trzecia światowej populacji żyje poniżej 100 m poniżej poziomu morza.

Uczestnicy chilijskiej konferencji zaalarmowali, że tempo zmian zachodzących na Antarktydzie jest bezprecedensowe. "Możemy zaobserwować ten sam wzrost CO2 przez tysiące lat, a teraz stało się to w ciągu stu lat" - stwierdziła Keller.

Glacjolog i szef Chilijskiego Instytutu Antarktycznego Gino Casassa oznajmił, że według obecnych szacunków do 2100 roku poziom mórz wzrośnie o cztery metry, jeśli emisje CO2 będą nadal rosły.

"To, co dzieje się na Antarktydzie, nie pozostaje na Antarktydzie" – oznajmił Casassa, dodając, że globalne wzorce atmosferyczne, oceaniczne i pogodowe są powiązane z kontynentem. "Antarktyda to nie tylko lodowa lodówka odizolowana od reszty planety, która nie ma na nią żadnego wpływu" – podkreślił.

Podczas wydarzenia omówiono wiele aspektów od geologii, przez biologię i glacjologię, po sztukę.(PAP)

mzb/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.09.2024 EPA/SPACE X

    USA/ Kapsuła statku kosmicznego Crew Dragon z astronautami powróciła na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Kanada/ Inwazyjne meduzy w jeziorach Kolumbii Brytyjskiej, wszystkie to samce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera