Nowe pokolenie północnych ibisów łysych uczy się latać podążając za motoparalotnią

Adobe Stock
Adobe Stock

Północne ibisy łyse to gatunek, który wyginął 300 lat temu w Europie Środkowej. Dzięki reintrodukcji udało się wyhodować nowe pokolenie. Teraz 36 ibisów uczy się latać, podążając za motoparalotnią i pokonując trasę z Bawarii do Andaluzji – podała agencja AP.

Czarne opalizujące zielenią pióra, naga czerwona głowa i długi zakrzywiony dziób to charakterystyczne cechy ibisa łysego. Polowania na tego ptaka, uważanego za przysmak, doprowadziły do jego wyginięcia w XVII w. w Europie.

Zespół ornitologów podjął działania mające na celu reintrodukcję gatunku, co wiązało się z przejęciem ról rodziców zastępczych i instruktorów lotu.

Jak podaje AP, dzięki wysiłkom austriackiego biologa Johannesa Fritza i jego zespołu Waldrappteam, od 2002 roku udało się odtworzyć populację środkowoeuropejską ibisa łysego: od zera do prawie 300 ptaków. Według Fritza jest to pierwszą próba reintrodukcji wymarłego na kontynencie europejskim gatunku ptaków wędrownych.

"Teraz musimy nauczyć je trasy migracji" – wyznaczył swój cel biolog. Wspomniał, że podczas wcześniejszych prób okazywało się, że ptaki nie mając starszych przewodników w stadzie znikały tuż po wypuszczeniu – rozpraszały się w różnych kierunkach i ostatecznie ginęły.

W 2024 roku już po raz 17 odbyła się podróż młodych ibisów, które są potomkami ptaków żyjących w zoo, z udziałem przewodników lecących na motoparalotni. Zaledwie kilkudniowe pisklęta są zabierane do woliery, gdzie opiekują się nimi rodzice zastępczy. Ważne jest aby ibisy nawiązały na tyle silną więź z ludźmi, aby im zaufały na trasie wędrówki.

Rodzice zastępczy ptaków lecą motoparalotnią skąd machają do ptaków i przez megafon krzyczą do nich zachęcając do lotu. Na stronie projektu można obserwować ich trasę.

Frtiz przyznaje, że inspirował się historią przyrodnika Billa Lishmana, zwanego "gęsim ojcem", który od 1988 roku uczył kanadyjskie gęsi latać poprzez podążanie za ultralekkim samolotem.

Badacze podkreślają, że w związku ze zmianami klimatu od dwóch lat ptaki są pilotowane na nowej trasie, która prowadzi aż do Hiszpanii. Pierwszy ptak samodzielnie migrował z Toskanii do Bawarii w 2011 roku, pokonując trasę ponad 500 km. W związku ze zmianami klimatu ibisy wędrują w późniejszym terminie, co zmusza je do przekroczenia Alp przy niższej temperaturze. Zmiana trasy spowodowała, że ptaki pokonują ok. 2800 km. Cała podróż trwa ponad 50 dni i zakończy się na początku października. Naukowcy liczą, że do 2028 roku populacja w Europie Środkowej będzie liczyć ponad 350 ptaków i stanie się samodzielna.(PAP)

mzb/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Adobe Stock

    Prawie trzy czwarte australijskich nastolatków doświadcza depresji lub lęku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera