Zmarł prof. Hieronim Szczegóła, jedne z głównych założycieli zielonogórskiego środowiska naukowego i akademickiego - poinformował w piątek Uniwersytet Zielonogórski. Pożegnanie profesora odbędzie się, 6 września, na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej o godz. 12.00.
Profesor był jedną z najważniejszych postaci życia społecznego w regionie.
Hieronim Szczegóła urodził się 24 września, 1931 r. w Rostarzewie (pow. Wolsztyn), zmarł 29 sierpnia 2024 r.. Gdy wybuchła wojna miał ukończoną pierwszą klasę szkoły powszechnej. W jej czasie pracował u miejscowych bauerów. Po kryjomu uczył się czytając stare polskie i niemieckie kalendarze. Po wojnie podjął skróconą edukację w szkole powszechnej i w 1946 r. rozpocząć naukę w gimnazjum w Grodzisku Wielkopolskim.
W 1951 r. ukończył Liceum Pedagogiczne w Sulechowie. Dwa lata później podjął studia historyczne w WSP w Krakowie, które ukończył w 1957 r., pisząc pracę magisterską poświęconą krakowskiej szkole historycznej.
Stopień doktora uzyskał w 1964 r. na podstawie przygotowanej pracy poświęconej głogowskiej wojnie sukcesyjnej. W 1970 r. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uzyskał stopień doktora habilitowanego. Podstawą postępowania była praca poświęcona przemianom społeczno-ustrojowym na Ziemi Lubuskiej w latach w okresie tuż powojennym. W 1975 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego i w 1987 r. – zwyczajnego.
Prof. Szczegóła był rektorem Wyższej Szkoły Nauczycielskiej, a potem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w latach 1971-1975; 1981-1984; 1991-1996.
W 2001 r. w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Politechniki Zielonogórskiej powstał Uniwersytet Zielonogórski.(PAP)
pij/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.