Hormon sytości pozbawia rozgwiazdy ramion

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Cholecystokinina, hormon kojarzony przede wszystkim z regulowaniem czynności układu pokarmowego, pozwala także żyjącym na morskim dnie rozgwiazdom odrzucać ramiona, by odwrócić uwagę drapieżników – informuje pismo „Current Biology”.

Autotomia, czyli zdolność zwierzęcia do odrzucenia części ciała, aby uchronić się przed drapieżnikami, to zachowanie obserwowane u wielu gatunków, chociażby jaszczurek, które potrafią odrzucić ogon. Taki ogon porusza się bardzo energicznie, co przyciąga uwagę drapieżników.

Mechanizmy związane z autotomią wciąż są słabo poznane. Naukowcy z Queen Mary University of London przeprowadzili badania (DOI: 10.1016/j.cub.2024.08.003) na pospolitych w Europie rozgwiazdach czerwonych (Asterias rubens). Potrafią one odrzucać swoje ramiona (których rozmaite gatunki rozgwiazd mają od 5 do 20).

Jak się okazało, odrywanie się ramion zachodzi pod wpływem neurohormonu podobnego do ludzkiego neurohormonu peptydowego - cholecystokininy. U ludzi cholecystokinina pełni funkcję regulatora czynności wydzielniczych w przewodzie pokarmowym, jest też wydzielana w układzie nerwowym, odpowiadając między innymi za poczucie sytości.

Jak sugerują naukowcy, gdy cholecystokinina jest uwalniana w odpowiedzi na stres, taki jak atak drapieżnika, stymuluje ona skurcz wyspecjalizowanego mięśnia u podstawy ramienia rozgwiazdy, co powoduje jego oderwanie. Rozgwiazdy mogą sobie pozwolić na taka stratę, ponieważ mają ogromne zdolności regeneracyjne i ramiona z czasem odrastają.

Profesor Maurice Elphick, profesor fizjologii zwierząt i neurologii na Queen Mary University of London, który kierował badaniem, podkreślił jego szersze znaczenie: "Badania te nie tylko ujawniają fascynujący aspekt biologii rozgwiazd, ale także otwierają drzwi do eksploracji potencjału regeneracyjnego innych zwierząt, w tym ludzi. Rozszyfrowując sekrety samoamputacji rozgwiazd, mamy nadzieję poszerzyć naszą wiedzę na temat regeneracji tkanek i opracować innowacyjne terapie urazów kończyn". (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera