USA/ NASA przełożyła lot astronautów na sobotę w związku z przejściem huraganu Helene

Adobe Stock
Adobe Stock

Start statku SpaceX Crew-9 z dwoma astronautami na pokładzie został przesunięty na sobotę w związku z zapowiadanym przejściem huraganu Helene przez Florydę – poinformowała NASA. Celem misji jest dotarcie załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Jak przewidują meteorolodzy, w najbliższych dniach Helene przejdzie przez Zatokę Meksykańską i uderzy w północno-zachodnią część stanu Floryda, w tym na Przylądek Canaveral, skąd startuje statek kosmiczny. W tym regionie spodziewane są silne wiatry i ulewne opady deszczu.

Pierwszą datą startu misja Crew-9 był 18 sierpnia. Termin ten został przesunięty o miesiąc w związku z problemem kapsuły Starliner firmy Boeing, która była wówczas zadokowana na ISS i powróciła na Ziemię 6 września czasu lokalnego (7 września czasu polskiego).

Start statku SpaceX zaplanowano na sobotę o godz. 13:17 czasu lokalnego (19:12 czasu polskiego) z platformy Space Launch Complex-40. Będzie to pierwsza załogowa misja kosmiczna wystrzelona z tego miejsca. Przewidywany czas dokowania to niedziela godz. 17:30 czasu lokalnego (godz. 23:30 czasu polskiego).

Statek kosmiczny SpaceX zabierze astronautę NASA Nicka Hague'a, który pełni funkcję dowódcy, i kosmonautę Roskosmosu Aleksandra Gorbunowa na ISS, gdzie będą prowadzić pięciomiesięczną misję naukową. Po jej zakończeniu wrócą oni wraz z parą amerykańskich astronautów Barrym "Butchem" Wilmorem i Sunitą "Suni" Williams, którzy przebyli na ISS w czerwcu na pokładzie statku kosmicznego Starliner firmy Boeing. Mieli oni powrócić na Ziemię po siedmiu dniach. Ze względu na problemy techniczne z kapsułą, NASA podjęła decyzję, że pozostaną oni w kosmosie do lutego 2025 r.

W związku z tą sytuacją NASA ograniczyła skład załogi - pierwotnie wyznaczone także do misji, Zena Cardman i Stephanie Wilson zostały z niej wykluczone. Mają one zostać wyznaczone do kolejnego lotu na ISS.(PAP)

mzb/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Indyk, fasolka i prezenty, czyli święta Bożego Narodzenia w kosmosie

  • Fot. Adobe Stock

    Reloop: rekordowe ilości odpadów w okresie świąt Bożego Narodzenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera